ABC Kierowcy na świecie. Indonezja

15 sierpnia 2020
friends-4293090_640

Jazda ulicami i drogami Indonezji może się wydawać nie lada wyzwaniem. Na tak zwany „pierwszy rzut oka” panuje bowiem na nich ogromny chaos, a kierowcy jeżdżą jak chcą. Mimo to, stosują się do pewnych zasad ruchu drogowego, które obowiązują w ich kraju. Przedstawiamy je w kolejnym odcinku ABC kierowcy na świecie.

Indonezja to kraj z aktywnymi wulkanami. Dlatego też, nasze Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega, aby podróżując po tym pięknym kraju,zachować odległość  4 kilometrów od krateru Góry Agung oraz 7 kilometrów od krateru Góry Sinabung. Jeśli podróż trwa krócej niż miesiąc nie potrzeba wizy, należy mieć natomiast przy sobie biometryczny (!) paszport. Nie potrzeba się szczepić przed przylotem do tego kraju.

O to podstawowe zasady ruchu drogowego w Indonezji:

 • W Indonezji obowiązuje ruch lewostronny
 • Wyprzedza się prawą stroną
 • Szczególną uwagę należy zwracać na motocykle, które jeżdżą pomiędzy samochodami
 • Kulturę jazdy po indonezyjskich drogach definiuje dźwięk klaksonu. Dzięki nim kierowcy informują innych o swoich zamierzeniach dokonania manewrów
 • Za parking należy wnieść opłatę
 • street-2896282_640Oprócz międzynarodowego prawa jazdy należy mieć przy sobie paszport. Dodatkowo obowiązkowo trzeba wozić ze sobą dowód rejestracyjny pojazdu, jak również umowę jego wynajmu oraz ubezpieczenie OC
 • Chcąc wynająć samochód należy mieć ukończone 23 lata. Osoby posiadające własne auta mogą prowadzić już w wieku 17 lat (choć w praktyce, lokalnie, za kółkiem auta, jak i na motocyklach można spotkać dużo młodsze osoby, a nawet kilkuletnie dzieci!). Turyści posiadający własne samochody, muszą mieć na ich szybie naklejoną plakietkę ze skrótem informującym z jakiego pochodzą kraju (np. PL czy DE)
 • Cena wynajmu auta to koszt od 30 do 40 dolarów za dobę, płatne w Rupii Indonezyjskiej
 • Wyposażenie obowiązkowe auta, które należy sprawdzić przed podpisaniem umowy z wypożyczalnią samochodów w Indonezji, to zapasowe koło, trójkąt ostrzegawczy, gaśnica, apteczka, kamizelka fluorescencyjna, podnośnik, łyżka do opon, zamontowane pasy bezpieczeństwa na przednich siedzeniach
 • Pasy bezpieczeństwa są obowiązkowe. Jeśli auto posiada je na także na tylnych siedzeniach, to one także muszą być zapięte
 • Pierwszeństwo mają zawsze duże samochody, między innymi ciężarówki
 • Bezwzględnie nie wolno prowadzić auta pod spożyciu alkoholu. Tolerancja to 0,00 promila!!!
 • Maksymalna dozwolona prędkość w terenie zabudowanym to 50km/h, poza nim 80km/h, a na autostradach 100km/h
 • Podczas jazdy kierowcy nie wolno rozmawiac przez telefon, ani pisać wiadomości tekstowych na nim
 • Powinno zwracać się szczególną uwagę na autobusy, które w każdej chwili mogą się niespodziewanie zatrzymać, aby wysadzić bądź zabrać z chodnika pasażerów, pieszych, którzy nagle wchodzą na ulicę w niewyznaczonym dla nich miejscu, a także na ruch na rondach. Są one kilkupasmowe i panuje na nich ogromny chaos, więc nie trudno o wypadek
 • Cierpliwość to bardzo pożądana cecha u kierowców.W Indonezji nawet na autostradach można stracić kilka godzin stojąc w korku
 • Podczas jazdy powinno się zachować szczególną ostrożność ze względu na dużą ilość wypadków samochodowych, w tym śmiertelnych
 • Drogi są często nieremontowane, dziurawe, szczególnie te poza miastami

Policja nr telefonu 110

Pogotowie 118 lub 119

Straż pożarna 113

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję