ABC Kierowcy na świecie-Dominikana

19 marca 2020
international-2693116_640

Kolejny odcinek ABC Kierowcy na świecie zapozna Was z przepisami drogowymi, panującymi na jednej z najpiękniejszych karaibskich wysp- Dominikanie.

dominican-republic-321214_640Planując podróż na Dominikanę musicie zadbać o ważny paszport, odpowiednią ilość środków finansowych, które starczą Wam na pokrycie głównych potrzeb, takich jak nocleg i wyżywienie, podczas całego pobytu, a także o bilety powrotne. Te aspekty są bowiem sprawdzane zaraz po wjeździe na teren tego kraju, podobnie jak to, czy po wylądowaniu zakupiliście kartę turystyczną, która uprawnia Was do pobytu w tym kraju, nie przekraczającego 30 dni.

Z pewnością dużym ułatwieniem poruszania się po wyspie jest wynajem auta. Dzięki temu w łatwy i swobodny sposób dostaniecie się do każdego jej zakątka.  Jednak zanim to zrobicie warto jeszcze przed wylotem zapoznać się zarówno z przepisami drogowymi obowiązującymi na Dominikanie, jak i kulturą jazdy kierowców.  Na Dominikanie panuje bowiem zasada, przepisy są po to, aby je łamać, a prowadzący pojazd sami tu decydują, czy w danym momencie warto je zastosować czy nie. Taka ich swobodna interpretacja zachęca zatem do wykupienia dodatkowego ubezpieczenia auta.  Co więcej, zanim wypożyczycie samochód, dokładnie sprawdźcie w jakim jest on stanie technicznym i czy ma uszkodzona karoserię. Tak, abyście potem nie ponosili dodatkowych kosztów, za usterki, które już były. Wszystkie wątpliwości odnotujcie w umowie, którą podpiszecie. Koszt wynajmu osobówki jest spory, bo wynosi kilkadziesiąt euro za dobę, ale mimo wszystko korzystajcie z dużych, znanych wypożyczalni, nawet jeśli cena jest wyższa niż w tych lokalnych. Warto wiedzieć, że chcąc uniknąć wpłaty wysokiej kaucji, należy mieć ze sobą kartę kredytową, a jej numer podać pracownikom wypożyczalni. Kierowca na Dominikanie musi mieć ukończone 18 lat i posiadać prawo jazdy. Wypożyczalnie aut wymagają jednak od swoich klientów ukończonych 25 lat.

dominicana-4725303_640Na Dominikanie obowiązuje ruch prawostronny. Należy zachować szczególną ostrożność przy zmianie pasów i wyprzedzaniu innych aut, bowiem miejscowi kierowcy są nieprzewidywalni. Prędkość dozwolona to 40km/h w terenie zabudowanym, 80km/h poza nim, a na drogach szybkiego ruchu 120km/h. Jazda pod wpływem alkoholu jest zabroniona (dopuszczalna ilość we krwi to 0,1 promila), choć zapewne nie raz spotkacie na drodze nietrzeźwego kierowcę, podobnie jak wieczorami auta bez włączonych świateł.

Zawsze należy ze sobą wozić prawo jazdy oraz dokumenty samochodu, tj. dowód rejestracyjny oraz ubezpieczenie auta, a także paszport. Zapinanie pasów zarówno przez kierowcę, jak i wszystkich pasażerów jest obowiązkowe. Dzieci nie muszą miec specjalnych fotelików. Rozmowy przez telefon są dopuszczalne tylko i wyłącznie przez zestaw głośnomówiący. Należy także pamiętać, że pierwszeństwo przed samochodem osobowym ma zawsze ciężarówka oraz, iż jeśli się najpierw zatrzymacie to możecie skręcić w lewo mimo czerwonego światła.

Na Dominikanie istnieje mała ilość stacji beznynowych, co więcej, w nocy są one nieczynne. Ponadto MSZ ostrzega aby zachować ostrożność odnośnie zdarzającej się dość często przestępczości wobec turystów. Uwaga także na patrole policji, które zdarza się, że żądają od przyjezdnych łapówek. Jeśli dojdze do wypadku musicie koniecznie zaczekać na przyjazd policji.

Numer alarmowy: 911

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję