ABC Kierowcy na świecie. Azerbejdżan

28 sierpień 2020
borders-2099196_640

Z powodu COVID-19 granice Azerbejdżanu są aktualnie zamknięte. Jednak nic straconego. Ten czas można wykorzystać na zaznajomienie się z przepisami ruchu drogowego obowiązującymi w tym kraju. Przedstawiamy je w kolejnym odcinku naszego cyklu ABC Kierowcy na świecie.

Dotychczas chcąc wyjechać do Azerbejdżanu należało posiadać aktualną wizę, która można otrzymać było w Wydziale Konsularnym Ambasady Azerbejdżanu w Warszawie. Opłata za jej wyrobienie wynosiła 23 USD w trybie zwykłym i 53 USD w trybie przyśpieszonym. Azerbejdżan jest bardzo ciekawym krajem i wbrew pozorom bezpiecznym. Istnieje większe ryzyko, że zostaniecie w nim potrąceni przez auto na przejściu dla pieszych, aniżeli zostaniecie ograbieni lub napadnięci czy spotkacie terrorystę.

Zasady ruchu drogowego w Azerbejdżanie

azerbaijan-4856052_640Pomimo, że w Azerbejdżanie istnieją konkretne zasady poruszania się po drogach, które regulują państwowe przepisy, mieszkańcy tego kraju zdają się je ignorować. Zatem wjeżdżając wypożyczonym autem na ulicę odnosi się wrażenie, że panuje na niej jeden, wielki chaos. W ustabilizowaniu sytuacji nie pomaga nawet fakt, że za występki drogowe nakładane są wysokie kary pieniężne. Najczęstsze wykroczenia to ignorowanie pieszych na drogach i przejściach dla nich wyznaczonych, znaczne przekroczenie prędkości, jak również jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, nadużywanie sygnalizacji dźwiękowej oraz brak zapalonych świateł.

Przedstawiamy podstawowe zasady poruszania się po drogach Azerbejdżanu:

 • Chcąc zostać kierowcą w tym kraju należy mieć ukończone 18 lat, a w przypadku wypożyczenia samochodu- 21 lat.
 • Przed podpisaniem umowy z wypożyczalnią należy poprosić o obowiązkowe dokumenty OC oraz przeglądu technicznego wynajmowanego auta.
 • Honorowane jest polskie prawo jazdy.
 • Znaki drogowe przypominają te stosowane w Rosji.
 • Obowiązkowo należy mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, zarówno na przednich jak i tylnych siedzeniach, a dzieci do lat 12-tu muszą być przewożone w fotelikach.
 • Nie wolno rozmawiać kierowcy przez telefon komórkowy podczas jazdy.
 • Nie ma tolerancji dla alkoholu we krwi kierowcy.
 • Ruch tak jak w Polsce, jest prawostronny.
 • Nie wolno wyprzedzać na mostach i w tunelach, a także przejeżdżając przez przejście dla pieszych.
 • W nocy należy uważać na zwierzęta na drogach.
 • Stan dróg w Azerbejdżanie pozostawia wiele do życzenia. Są często dziurawe, leżą na nich głazy, grus, występują zapadliska. Istnieje także problem z oświetleniem dróg w godzinach wieczornych i nocnych. Główne drogi oraz autostrady pzostają w lepszym stanie.
 • W czasie kontroli drogowej nie należy opuszczać pojazdu, chyba, że policja wyraźnie o to poprosi.

Dozwolone prędkości na drogach

Ministerstwo Transportu w Azerbejdżanie bardzo szczegółowo określiło maksymalne, dozwolone prędkości na drogach tego kraju. O to one:

 • Na drogach osiedlowych 20km/h
 • Na drogach w terenie zabudowanym 60km/h
 • Na drogach poza terenem zabudowanym 90km/h
 • Na autostradzie od 50 km/h do 110km/h
 • Na drogach dwupasmowych 90km/h

Mandaty i inne kary za wykroczenia drogowe

baku-4626962_640Jak w każdym innym kraju na świecie, tak i w Azerbejdżanie, za wykroczenia drogowe i łamanie przepisów drogowych policja nakłada surowe kary na kierowców. Płacone są one w lokalnej walucie czyli manacie azerbejdżanskim (AZN), którego kurs walut aktualnie wynosi po przeliczeniu 1 AZN~ 2,19zł. I tak na przykład za przekroczenie prędkości, w zależności od tego ile pokazywał licznik i o ile została ona zwiększona, można zapłacić od 10 do nawet 250 AZN. Za jazdę pod wpływem alkoholu od 400 do 700 AZN lub czeka kara do 2 lat pozbawienia wolności. 40 AZN to kwota jaką trzeba zapłacić za jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, a 60 AZN za nieprawidłowe wyprzedzanie lub wyprzedzanie w niedozwolonym miejscu. Jazda pod prąd będzie kosztować 100 AZN a złe parkowanie 20 AZN.

Telefon na policję 102

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję