ABC Kierowcy na świecie. Armenia

20 sierpień 2020
road-4539981_640

W kolejnym odcinku ABC Kierowcy na świecie przedstawiamy zasady ruchu drogowego w Armenii. To ponoć najbardziej chrześcijańskie państwo na świecie, które może pochwalić się ciekawymi tradycjami. Jednak czy kultura jazdy jest równie interesująca i co najważniejsze- przestrzegana? Aby to sprawdzić udajemy się do Azji.

Z powodu COVID-19 Polacy obecnie mają zakaz wjazdu na terytorium Armenii. Jednak po ustaniu pandemii i odwołaniu obostrzeń oraz zakazów, warto udać się do tego kraju na odpoczynek wśród pięknego górskiego krajobrazu. Trzeba jednak uważać na tamtejszą faunę, bowiem zarówno w górach jak i lasach, można spotkać niebezpieczne, dzikie zwierzęta, jak niedźwiedzie, węże, żmije czy skorpiony.

Jak podaje MSZ, jeśli podróż po Armenii nie będzie przekraczać 180 dni, nie ma potrzeby wyrabiania wizy ani też karty pobytu, wystarczy mieć przy sobie ważny paszport oraz podróżne ubezpieczenie medyczne. Nie ma także żadnych wymagań odnośnie obowiązkowych szczepień.

Loty bezpośrednie do Armenii do tej pory obsługiwał LOT, można było też wjechać tam autobusem, a także swoim lub wypożyczonym autem- przez przejścia z Gruzji lub Iranu. Podróż wewnątrz kraju odbywają się natomiast busami lub wynajętym samochodem, a także taksówką.

man-517404_640Stan ogólnych, międzymiastowych dróg w Armenii uznaje się za zadowalający. Niestety, nie można tego powiedzieć o drogach lokalnych, których powierzchnia pozostawia  wiele do życzenia. Należy też zachować na nich szczególną ostrożność ze względu na częsty brak sygnalizacji świetlnej oraz znaków drogowych.

Chcąc wynająć auto w Armenii i wyruszyć w trasę, należy mieć ukończone 18 lat. Przed podpisaniem umowy warto upewnić się czy posiada się międzynarodowe prawo jazdy, a przedstawiciel wypożyczalni samochodów posiada wszystkie dokumenty pojazdu, w tym obowiązkowe ubezpieczenie OC oraz dowód rejestracyjny. Zaleca się także kontrolę obowiązkowego wyposażenia auta, tj. apteczki, trójkąta ostrzegawczego oraz gaśnicy.

Ruch drogowy, tak jak w Polsce, jest prawostronny. Istnieje obowiązek zapinania pasów na przednich siedzeniach, co ważne, nie mogą na nich być przewożone osoby, które nie ukończyły 12 lat. Nie ma tolerancji dla prowadzących samochód pod wpływem alkoholu. Nawet lampka wina lub kilka łyków piwa może przyczynić się do odebrania prawa jazdy i otrzymania surowej kary. Podczas jazdy nie wolno także korzystać z telefonu komórkowego, chyba, że posiada się zestaw głośnomówiący. Maksymalna, dozwolona prędkość na osiedlowych drogach to 20km/h, w terenie zabudowanym 60km/h, poza nim 90km/h a na autostradach 110km/h. Nie warto przekraczać tych wartości, bowiem Armenia słynie z dużej ilości fotoradarów.

W nocy i przy złej pogodzie należy mieć włączone światła mijania. Jeśli na drodze znajduje się biała linia nie wolno jej przekraczać, natomiast czerwone linie na parkingu oznaczają, że trzeba za niego zapłacić.

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję