Zachowaj zimą bezpieczeństwo w górach

11 września 2017
bezpieczeństwo

Do zimy wprawdzie jeszcze daleko, ale już dziś warto zaznajomić się w jaki sposób o tej porze roku zachować bezpieczeństwo w górach. Im szybciej bowiem uzupełnisz swoją wiedzę na ten temat tym mniejsza szansa, że coś Ci się stanie podczas zimowego urlopu.

Przed rozpoczęciem zimowej wędrówki

bezpieczeństwoPierwszą rzeczą jaką powinieneś zrobić zanim wyruszysz zimą w góry jest sprawdzenie pogody. Jeśli istnieje bowiem ryzyko wystąpienia silnych wiatrów bądź opadów śniegu, lepiej zostań wtedy w schronisku. Pamiętaj również, że pogoda w górach jest nieprzewidywalna i potrafi się bardzo szybko zmieniać. Dlatego na szlak warto wyruszać w minimum dwie osoby, a im większa grupa tym lepiej, stwarza ona bowiem wtedy większe bezpieczeństwo. Mimo to zanim wyruszycie razem w góry, zrób dokładny plan trasy jaką planujecie pokonać, a jego kopię pozostaw w pokoju lub na recepcji w pensjonacie. Dzięki temu łatwiej będzie Was odnaleźć w przypadku zagrożenia.

Szybkie zmiany pogody zazwyczaj oznaczają jej pogorszenie, dlatego warto nosić ze sobą dodatkowy sweter czy drugą parę rękawic, a także zimowy krem do twarzy, który uchroni ją przed odmrożeniami. Nie zapomnij także o ciepłej czapce, bowiem 90% ciepła ucieka przez głowę, oraz okularów przeciwsłonecznych. Wbrew pozorom słońce zimą jest dużo bardziej niebezpieczne aniżeli latem, promienie bowiem odbijają się od śniegu i oślepiają. Warto także mieć w plecaku sprawny telefon komórkowy, termos z ciepłą herbatą, czekoladę lub batony wysokoenergetyczne, jak również koc ratunkowy, który jest pomimo, że jest niewielkich rozmiarów to z pewnością zapewni ciepło w sytuacjach ekstremalnych. Nie należy również zapominać o wygodnym i stabilnym obuwiu. Jeśli jesteś kobietą zapomnij o butach na obcasach czy też koturnach. Górskie szlaki to nie wybieg dla modelek, zamień więc kozaki na obuwie trekkingowe, które pomoże zapobiec wszelkim skręceniom czy zwichnięciom kostek. Zanim wyruszysz na szlak zachęcamy Cię także do uzupełnienia swojej wiedzy na temat pierwszej pomocy przedmedycznej.

Zachowaj bezpieczeństwo w górach

bezpieczeństwoBędąc w górach poruszaj się wytyczonymi szlakami. W miarę możliwości nie oddalaj się od grupy i nie zbaczaj z trasy, której plan pozostawiłeś w pensjonacie. W ten sposób w razie wypadku lub zagrożenia na przykład lawinowego ratownikom górskim łatwiej będzie Cię odnaleźć. Warto także, abyś zawsze przy sobie posiadał włączony telefon, dzięki, któremu dokładnie będzie można namierzyć Twoją lokalizację. W miarę możliwości zawsze też zakładaj na szlak jaskrawe kolory ubrań, na przykład czerwoną kurtkę łatwo z daleka zauważyć.

Jeśli będziesz uczestnikiem lub świadkiem zagrożenia w górach zadzwoń od razu na alarmowy numer GOPR 985. Pamiętaj, iż jeśli wypadkowi ulegnie Twój towarzysz nie powinieneś zostawiać go samego. Jeśli jest nieprzytomny lub nie może iść dalej, na przykład z powodu złamania nogi, nie pozwól, aby się wyziębił i uległ odmrożeniom. W tym przypadku przyda Ci się zabrany koc termiczny. Aby utrzymywał on ciepło należy chorego przykryć srebrną stroną do ciała.

Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.