Zachowaj bezpieczeństwo na stoku narciarskim

12 września 2017
stoki narciarskie

Czy wiesz w jaki sposób zachować bezpieczeństwo na stoku? Komitet Prawniczy Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) przygotował „Międzynarodowy Dekalog Narciarza”, który obowiązuje na wszystkich stokach, na całym świecie.

Jak zachować bezpieczeństwo na stoku?

stoki narciarskiePierwszą zasadą o jakiej powinieneś pamiętać zanim oddasz się zimowym szaleństwom jest to, że jesteś w pełni odpowiedzialny za bezpieczeństwo swoje, a także w części za innych. Dlatego musisz zwracać szczególną uwagę na to, co się wokół Ciebie dzieje. Przed wejściem na stok koniecznie sprawdź swój sprzęt sportowy. Zwróć uwagę czy deska lub narty nie są nigdzie pęknięte, a paski zabezpieczające nie są przetarte lub przerwane. Należy także naostrzyć krawędzie nart, a całe pokryć smarem. Jeśli nie wiesz jak to zrobić samemu, możesz oddać swój sprzęt do profesjonalnego punktu, gdzie za przegląd i serwisowanie zapłacisz kilkadziesiąt złotych i będziesz mieć pewność, że Twoich nart można bezpiecznie używać.

stoki narciarskieZawsze wybieraj trasy adekwatne do własnych możliwości. Jeśli nie jesteś wprawionym narciarzem, a Twoje doświadczenie w zjazdach jest niewielkie, nie porywaj się z motyką na słońce i nie wybieraj najtrudniejszych tras, bowiem narażasz siebie i innych na niebezpieczeństwo. Jeśli jednak chciałbyś podjąć się większych wyzwań zainwestuj w kilka lekcji z doświadczonymi instruktorami narciarstwa, którzy nauczają w szkółkach zlokalizowanych przy stokach. Jeśli zdarzają Ci się wywrotki podczas zjazdów, pamiętaj, aby nie leżeć i nie siedzieć na stoku, od razu wstań i albo jedź dalej, albo zejdź w bezpieczne miejsce. Wyprzedzać możesz zarówno od strony odstokowej, jak i dostokowej.  Pamiętaj, aby szybkość jazdy dostosować zarówno do swoich umiejętności, jak również do warunków panujących na stoku. Nigdy też nie zajeżdżaj drogi innym narciarzom, a przed zakrętami zawsze redukuj prędkość. Zwracaj też uwagę na to, aby prawidłowo włączyć się do ruchu na stoku i nigdy nie zatrzymuj się, jeśli nie ma ku temu konkretnego powodu związanego z niebezpieczeństwem bądź zagrożeniem dla zdrowia. Pod górę podchodź zawsze tylko i wyłącznie poboczem trasy. Możesz też skorzystać wyciągów. Wyróżniamy ich pięć rodzajów: krzesełkowy, wagonikowy, linkowy, talerzykowy i orczykowy. Pamiętaj, aby korzystając z jednego z nich, zawsze trzymać kijki na zewnątrz.

Rodzaje i oznakowanie tras narciarskich

Trasa zielona– Jest to najłatwiejsza trasa o bardzo niewielkim nachyleniu, zalecana dla amatorów, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z nartami oraz dzieci.

Trasa niebieska– najczęściej wybierana trasa wśród narciarzy, charakteryzująca się średnią trudnością. Maksymalny kąt nachylenia to 30%. Nie ma na niej trudnych podejść i zjazdów.

Trasa czerwona– trasa trudna, kąt nachylenia do 40%. Posiada wiele odcinków z trudnymi zjazdami i podejściami. Zalecana dla zaawansowanych narciarzy.

Trasa czarna– to trasa dla zawodowców, czekają na niej liczne „niespodzianki”, na przykład w postaci lodu, muld, zwężeń, licznych i ostrych zakrętów. Kąt nachylenia powyżej 40%.

 

Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.