Zachowaj bezpieczeństwo na stoku narciarskim

12 września 2017
stoki narciarskie

Czy wiesz w jaki sposób zachować bezpieczeństwo na stoku? Komitet Prawniczy Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) przygotował „Międzynarodowy Dekalog Narciarza”, który obowiązuje na wszystkich stokach, na całym świecie.

Jak zachować bezpieczeństwo na stoku?

stoki narciarskiePierwszą zasadą o jakiej powinieneś pamiętać zanim oddasz się zimowym szaleństwom jest to, że jesteś w pełni odpowiedzialny za bezpieczeństwo swoje, a także w części za innych. Dlatego musisz zwracać szczególną uwagę na to, co się wokół Ciebie dzieje. Przed wejściem na stok koniecznie sprawdź swój sprzęt sportowy. Zwróć uwagę czy deska lub narty nie są nigdzie pęknięte, a paski zabezpieczające nie są przetarte lub przerwane. Należy także naostrzyć krawędzie nart, a całe pokryć smarem. Jeśli nie wiesz jak to zrobić samemu, możesz oddać swój sprzęt do profesjonalnego punktu, gdzie za przegląd i serwisowanie zapłacisz kilkadziesiąt złotych i będziesz mieć pewność, że Twoich nart można bezpiecznie używać.

stoki narciarskieZawsze wybieraj trasy adekwatne do własnych możliwości. Jeśli nie jesteś wprawionym narciarzem, a Twoje doświadczenie w zjazdach jest niewielkie, nie porywaj się z motyką na słońce i nie wybieraj najtrudniejszych tras, bowiem narażasz siebie i innych na niebezpieczeństwo. Jeśli jednak chciałbyś podjąć się większych wyzwań zainwestuj w kilka lekcji z doświadczonymi instruktorami narciarstwa, którzy nauczają w szkółkach zlokalizowanych przy stokach. Jeśli zdarzają Ci się wywrotki podczas zjazdów, pamiętaj, aby nie leżeć i nie siedzieć na stoku, od razu wstań i albo jedź dalej, albo zejdź w bezpieczne miejsce. Wyprzedzać możesz zarówno od strony odstokowej, jak i dostokowej.  Pamiętaj, aby szybkość jazdy dostosować zarówno do swoich umiejętności, jak również do warunków panujących na stoku. Nigdy też nie zajeżdżaj drogi innym narciarzom, a przed zakrętami zawsze redukuj prędkość. Zwracaj też uwagę na to, aby prawidłowo włączyć się do ruchu na stoku i nigdy nie zatrzymuj się, jeśli nie ma ku temu konkretnego powodu związanego z niebezpieczeństwem bądź zagrożeniem dla zdrowia. Pod górę podchodź zawsze tylko i wyłącznie poboczem trasy. Możesz też skorzystać wyciągów. Wyróżniamy ich pięć rodzajów: krzesełkowy, wagonikowy, linkowy, talerzykowy i orczykowy. Pamiętaj, aby korzystając z jednego z nich, zawsze trzymać kijki na zewnątrz.

Rodzaje i oznakowanie tras narciarskich

Trasa zielona– Jest to najłatwiejsza trasa o bardzo niewielkim nachyleniu, zalecana dla amatorów, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z nartami oraz dzieci.

Trasa niebieska– najczęściej wybierana trasa wśród narciarzy, charakteryzująca się średnią trudnością. Maksymalny kąt nachylenia to 30%. Nie ma na niej trudnych podejść i zjazdów.

Trasa czerwona– trasa trudna, kąt nachylenia do 40%. Posiada wiele odcinków z trudnymi zjazdami i podejściami. Zalecana dla zaawansowanych narciarzy.

Trasa czarna– to trasa dla zawodowców, czekają na niej liczne „niespodzianki”, na przykład w postaci lodu, muld, zwężeń, licznych i ostrych zakrętów. Kąt nachylenia powyżej 40%.

 

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję