XIX Festiwal Carillonowy w Gdańsku

4 sierpnia 2017
Gdańsk

Weekend (4-6 sierpień) w Gdańsku zapowiada się bardzo muzycznie. W piątek rozpocznie się bowiem XIX Gdański Festiwal Carillonowy. Tylko tu, jako jedynym miejscu w Polsce, można podziwiać trzy carillony, które nadal uświetniają miasto swoją dźwięczną muzyką.

XIX Gdański Festiwal Carillonowy w Gdańsku

GdańskGdańsk to jedyne miasto w Polsce, w którym można zapoznać się z muzyką carillonową. Dźwięków, które wydaje ten wyjątkowy instrument muzyczny można słuchać wprawdzie przez cały rok, ale tylko raz w roku organizowany jest tu związany z nimi Festiwal. W ten weekend odbędzie się już jego XIX edycja, podczas której swoje utwory zaprezentują nie tylko polscy, ale też holenderscy artyści.

Jako pierwsze będzie można usłyszeć carillony z wieży kościoła św. Katarzyny, to one bowiem w piątek, o godzinie 14.45, rozpoczną imprezę. Kolejny koncert odbędzie się kilka godzin później, o 18.00, przy skwerze Heweliusza. Na mobilnym instrumencie zostaną zagrane utwory z japońskich bajek animowanych. W kolejne dni usłyszymy zarówno muzykę taneczną, od epoki renesansu aż do dziś, jak również połączenie dźwięków dzwonów i fletu.

– Muzyka grana przez dzwony kojarzy się nam głównie z utworami minionych czasów. Od niedawna łączymy ją z innymi gatunkami i nurtami współczesnej muzyki, czego każdy z nas nieodpłatnie może doświadczyć podczas tegorocznego cyklu letnich koncertów „Wodowanie Sztuk”. Taka mieszanka brzmi niezwykle ciekawie, dlatego też nie zabraknie jej w programie XIX Gdańskiego Festiwalu Carillonowego – mówi Monika Kaźmierczak, dyrektor artystyczny GFC.

Festiwal organizuje Miasto Gdańsk oraz Polskie Stowarzyszenie Carillonowe, przy współpracy z  Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. Partnerem zaś są Międzynarodowe Targi Gdańskie.

Muzyka carillonów przez cały rok

Jeśli nie uda się Wam przyjechać do Gdańska w ten weekend, na Festiwal, nic straconego. Muzyki z carillonów można słuchać tu przez cały rok. W każdy piątek o 14.45 rozbrzmiewają dźwięki carillonu z wieży kościoła św. Katarzyny. Natomiast  w sobotnie południe (o 12.05) można usłyszeć carillon Ratusza Głównego. Dodatkowo w wakacyjne weekendy, o 21.45, można posłuchać koncertów przy Pokazach Fontanny Heweliusza.

Czym są carillony?

Najprościej mówiąc carillon to instrument muzyczny składający się z minimum 23 dzwonów, umieszczonych na wieżach kościołów czy Ratuszów. W Polsce istnieją trzy carillony i znajdują się one w Gdańsku. Pierwszy usytuowany jestGdańsk na wieży Ratusza Głównego Miasta, na ulicy Długiej. Jest on najmniejszy, bowiem posiada tylko 37 dzwonów. Drugi ulokowany został w wieży Kościoła Świętej Katarzyny, i ten może pochwalić się aż 50 dzwonami. Ich waga wynosi od 7 kilogramów do 3 ton. Trzeci jest tak zwanym carillonem mobilnym i ma 48 dzwonów. Instrumenty te charakteryzują się one tym, że można grać na nich ręcznie, w odróżnieniu od czwartego, 36 dzwonnicowego, polskiego carillonu, który znajduje się na Jasnej Górze i gra tylko w trybie automatycznym.

Program Gdańskiego Festiwalu Carillonowego:

4.08.2017, piątek

14.45, wieża kościoła św. Katarzyny

Koncert studencki

Justyna Barbarska, Bartosz Skop

18.00, Skwer im. Heweliusza

Koncert muzyki inspirowanej japońskimi filmami animowanymi

Wykonawcy:

Duet „Harmonia dźwięku”: Maria Kozłow-Ratke – skrzypce, Agata Oriana Kwahs – wiolonczela oraz Monika Kaźmierczak – carillon mobilny „Gdańsk”

21.00, wieża kościoła św. Katarzyny

Muzyka ze współczesną holenderską nutą

Rosemarie Seuntiëns (Niderlandy)

5.08.2017, sobota 

12.05, wieża Ratusza Głównego Miasta

Muzyka ze świata

Rosemarie Seuntiëns (Niderlandy)

16.00, wieża Ratusza Głównego Miasta

Drzewo i brąz – przez Europę

Anna Kasprzycka (Gdańsk), Katarzyna Czubek – flet

19.00, wieża kościoła św. Katarzyny

Tańce na dzwony

Magdalena Cynk-Mikołajewska (Toruń)

6.08.2017, niedziela 

17.00, Scena Jarmarku św. Dominika, Targ Węglowy

Roaming Bells

Rosemarie Seuntiëns (Niderlandy) – carillon mobilny „Gdańsk”

21.00, Scena Jarmarku św. Dominika, Targ Węglowy

Roaming Bells

Rosemarie Seuntiëns (Niderlandy) – carillon mobilny „Gdańsk”

Ikenga Drummers (Gdańsk) – carillon mobilny „Gdańsk”