Dzień Świętego Patryka

17 marca 2018, 9:00 - 22:00 IrlandiaIrlandia, Dublin, Parnell Square oraz cały świat

st-patricks-day-2146994_640Dzień Świętego Patryka, narodowe święto Irlandczyków, chętnie obchodzony jest na całym świecie. W wielu miejscach podawane jest wówczas zielone piwo, a ludzie przebierają się w kolorowe stroje.

W ramach projektu „Global Greening” 17 marca najważniejsze obiekty w wielu miastach świata zostają podświetlone kolorem zielonym.

W Stanach Zjednoczonych natomiast, formą świętowania dnia patrona Irlandii, jest coroczne  farbowanie rzeki Chicago na zielono.

W samej zaś Irlandii w tym dniu każdy mieszkaniec obowiązkowo musi mieć na sobie zielony element garderoby. W atmosferze zabawy i tańca spożywa się spore ilości piwa Guinness oraz whiskey. W Dublinie festiwal świętego Patryka trwa przez kilka dni.

Tradycyjnym atrybutem dnia świętego Patryka jest trójlistna koniczyna, gdyż według legendy, ten krzewiciel wiary chrześcijańskiej w Irlandii, wyjaśniał prostym ludziom dogmat Trójcy Świętej posługując się właśnie czterolistną koniczynką.Dzień Świętego Patryka

Święty Patryk jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych świętych na świecie. Jako szesnastoletni chłopiec został porwany i wywieziony do Irlandii, następnie zmuszony do pracy przy wypasaniu owiec. Właśnie w tym okresie, według podań, został szczególnie natchniony przez Boga i dzięki jego pomocy udało mu się uciec z wyspy. Dostał
jednak przekaz, aby powrócić do Irlandii w celu krzewienia wśród mieszkańców wiary w Chrystusa. Powrócił tam już po studiach kapłańskich, jako biskup misyjny. Jego działalność doprowadziła do ewangelizacji północnej, środkowej i zachodniej części Irlandii oraz do wybudowania wielu świątyń.

Z postacią świętego  związanych jest wiele legend. Wierzy się, że wskrzeszał umarłych, przywracał wzrok ślepcom oraz uwolnił Irlandię od plagi węży za pomocą drewnianej laski.

Patryk uważany jest także za patrona Nigerii, a także fryzjerów, bednarzy, kowali, górników, upadłych na duchu, inżynierów oraz opiekuna zwierząt domowych.