Weekendowy spacer w Szczecinie

28 marca 2018
poland-890431_960_720

Szczecin jest nie tylko miastem portowym, ale też największą metropolią województwa pomorsko-zachodniego. Położony nad Odrą, pamięcią sięga aż VII wieku przed naszą erą, kiedy na tych terenach powstała pierwsza osada. Jednak dopiero Mieszko I sprawił, że Szczecin przynależy do naszego kraju.

poland-1218570_960_720Nadeszła wiosna a wraz z nią w Szczecinie budzi się życie. Powoli pojawiają się pierwsze zielone liście na drzewach, trawa nabiera soczystego koloru, a kwiaty mają pierwsze pąki. To piękne zjawisko natury można podziwiać w szczecińskich parkach i Błoniach. To nie prawda bowiem, że Szczecin jest szarobury. Wbrew pozorom to bardzo przyjazne i ładne miasto, a przede wszystkim jedyne, gdzie występuje najmniejsza ilość smogu w Polsce, a to za sprawą bujnej zieleni i licznych rezerwatów przyrody.

Szczeciński Park Narodowy zwany jest także Bukową Puszczą, a to dlatego, że jego głównym drzewostanem są buki. Ich siedliska są bardzo zróżnicowane, a towarzyszy im ponad 1250 gatunków innych roślin. Można by rzec, iż park ten jest oazą przede wszystkim dla bezkręgowców i motyli. Zamieszkuje ich tu bowiem po kilkaset gatunków. Najbardziej wytrwali obserwatorzy oprócz między innymi orła bielika, mają też szansę zobaczyć popielicę.  Wiosnę warto powitać także w Ogrodzie Różanym. Rośnie tu ponad dziewięć tysięcy róż należących do 99 różnych gatunków. Główną atrakcją tego miejsca jest jednak Ptasia Fontanna, która powstała w pierwszej połowie XX wieku. Odpocząć można również w Dolinie Siedmiu Młynów, która należy do terenów Parku Arkońskiego. Ponoć pierwsze, z dziś już nieczynnych młynów, stanęły tu już w średniowieczu.

szczecin-2729627_960_720Co warto zobaczyć gdy wybierzemy się na weekendowy spacer w Szczecinie? Przede wszystkim Zamek Książąt Pomorskich. To jednej z największych i najważniejszych zabytków tego miasta, sięgający aż do epoki renesansu. Kiedyś była to siedziba pomorskich władców, dziś znajduje się tu małe kino, restauracje, teatr, kabaret, a także Opera. Najbardziej romantyczne pary mogą się pobrać w tutejszej Sali Ślubów. Pomimo usytuowania tu kulturalnego centrum nadal można oglądać i podziwiać dawne komnaty, Zamek jest bowiem otwarty od bardzo wczesnych godzin rannych (6.00), aż do godzin nocnych (23.00).

szczecin-105819_960_720Weekend to za mało, aby poznać wszystkie zabytki Szczecina, tym bardziej jeśli nastawieni jesteśmy także na dobrą zabawę. Tą warto zacząć od spotkania i zaprzyjaźnienia się z kolorowymi papugami w Papugarni Carmen, która zyskała miano największej w Polsce. Mieszka tu ponad 100 tych ptaków, należących do 30 różnych ich gatunków. Można je potrzymać, nakarmić lub się z nimi pobawić. To ciekawa przygoda zarówno dla małych, jak i dużych. O kondycję warto natomiast zadbać w Parku Trampolin. Pod okiem wykwalifikowanych trenerów można w nim albo poskakać na trampolinach, albo wziąć udział w zajęciach parkour.

Całodzienne zwiedzanie miasta uwieńczy pyszna kawa. Mieszkańcy miasta mówią, że to właśnie tutaj parzą ją najlepszą na świecie. Jak jest naprawdę sprawdźcie sami, wypijając filiżankę Lassurii w jednej ze szczecińskich kawiarni.