Weekendowy spacer w Moskwie

9 września 2017
weekendowy spacer

Weekendowy spacer w Moskwie to zdecydowanie za mało, aby poznać to miasto. Tym bardziej jeśli chcecie jednocześnie zwiedzać i poznawać kulturę tego miejsca. W jaki sposób to pogodzić, mając do dyspozycji tylko dwa dni? Podpowiadamy.

Dzień 1.

Pierwszy dzień w Moskwie proponujemy przeznaczyć na zwiedzanie. Nie warto jednak biegać po mieście, aby móc obejrzeć wszystkie jego zabytki. Lepiej skupić się na tych najważniejszych, jakimi są Kreml oraz Sobór Wasyla Błogosławionego.

weekendowy spacerMoskwa to miasto rosyjskiej władzy. Stacjonowali tu najwięksi przywódcy tego kraju, tacy jak Iwan Groźny, Lenin oraz Stalin. Insygnią ich rządów stał się Kreml, który wybudowano w połowie XII wieku. Niestety, wstęp do samego Pałacu Kremlowskiego, który liczy aż 700 komnat, jest turystom zakazany. Co zatem warto zobaczyć w tym miejscu? Między innymi Zbrojownię z kolekcją skarbów, wystawę diamentów, Wieżę Kutafja, Pałac Patriarszy, Dzwon Carski, ogród Aleksandrowski oraz Sobór Michała Archanioła.

Moskiewskie cerkwie i sobory należą do najpiękniejszych w całej Rosji. Wnętrze tych świątyń urzeka przede wszystkim swym przepychem. Na szczególną uwagę w tym mieście zasługuje Sobór Wasyla Błogosławionego, który przypomina bajkowy pałac. Ta kolorowa, o niezwykłych wieżach i 9 kaplicach, budowla znajduje się we wschodniej części Placu Czerwonego i powstała w drugiej połowie XVI wieku.

Dzień 2.

weekendowy spacerDrugiego dnia warto poznać kulturę miasta. Dlatego dzień rozpocznijcie od wizyty w najsłynniejszym moskiewskim Teatrze Bolszoj, który powstał w XVIII wieku i obejrzyjcie spektakl tradycyjnego, rosyjskiego baletu. Ale uwaga, bilety należy kupować z dużym wyprzedzeniem, gdyż jest to jedna z największych atrakcji tego miasta. Początkowo w Teatrze Bolszoj występowali tylko rosyjscy artyści, ale od 1840 roku, można w nim podziwiać talenty z całego świata.

Kolejny punkt programu to poznawanie kulinarnego szlaku Moskwy. Podobnie jak w innych krajach, można w niej spróbować kuchni z całego świata, ale w tej tradycyjnej, rosyjskiej, warto rozsmakować się jadając w zwykłych jadłodajniach i barach, przeznaczonych dla mieszkańców miasta. Szukajcie więc lokali, nad których drzwiami wisi tabliczka z napisem Stołowaja. Zjecie w nich nie tylko smacznie, ale i tanio. Czego próbować? Blin ze śmietaną, kapuśniaku, kołdunów z mięsem, strogonowa i pilaw, czyli ryżu z warzywami i mięsem.

weekendowy spacerPo dobrym obiedzie czas na zakupy. Są one bowiem w Moskwie takim samym podniosłym wydarzeniem, jak w Mediolanie. Najważniejsza i najsłynniejsza ulica handlowa tego miasta to Nowyj Arbat. Znajdują się na niej liczne, ekskluzywne butiki z odzieżą najwyższej jakości, znanych marek i projektantów, także tych rosyjskich. Kolejnym miejscem idealnym na weekendowe zakupy są moskiewskie bazary. Można na nich dostać między innymi rękodzieła lokalnych artystów, rosyjskie, futrzane czapki, drewniane i kolorowe matrioszki, antyki, a także malowaną ręcznie porcelanę i wiele innych cennych pamiątek. Co ważne, ceny na Nowyj Arbat mogą wprawić w zakłopotanie, na bazarach jednak są one rozsądne, a dodatkowo zawsze można się potargować.

 

Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.