Weekendowy spacer w Jerozolimie

11 września 2017
weekendowy spacer

Jerozolima to zderzenie wielu kultur i przede wszystkim religii. Znajdują się tu bowiem dzielnice zarówno żydowska, chrześcijańska, jak również muzułmańska. Miasto to jest pięknym przykładem tego, że niezależnie od wyznawanej wiary ludzie mogą żyć ze sobą w zgodzie i szacunku.

Idealnym miejscem do podziwiania panoramy Starego Miasta, jest Góra Oliwna, jej wysokość bowiem liczy 818 metrów nad poziomem morza. Miejsce to jest bardzo ważne dla mieszkańców Jerozolimy ze względu na jego znaczenie w Biblii, między innymi czczono tu Jahwe, pojmano Chrystusa, a także nastąpiło tu Wniebowstąpienie Pańskie. Na szczycie góry znajduje się wiele świątyń, takich jak Meczet Wniebowstąpienia, Kościół „Ojcze Nasz”, Cerkiew św. Marii Magdaleny,  polski klasztor elżbietanek, a także katakumby zwane grobami proroków Starego Testamentu. U stóp góry warto zwrócić uwagę na 12 ozdobnych kopuł Kościoła Wszystkich Narodów.

weekendowy spacerJedną z najspokojniejszych i najbezpieczniejszych dzielnic Jerozolimy jest dzielnica żydowska. Pomimo, iż ludzie zamieszkiwali to miejsce już około 3 tysięcy lat temu, to jest to bardzo nowoczesna część miasta, jako, że została całkowicie odbudowana pod koniec lat ’60 ubiegłego wieku. Dzielnica żydowska to idealne miejsce, aby poznać kulturę Jerozolimy oraz religię i historię tego kraju poprzez wizyty w muzeach i synagogach. Przede wszystkim warto się przejść jedną z najważniejszych, dawnych ulic tego miejsca, Cardo. Pozostały z czasów bizantyjskich odcinek, nie jest długi bowiem liczy tylko 200 metrów, a dziś znajdują się na nim ekskluzywne sklepy z odzieżą. Godny uwagi jest tu również Spalony Dom. Jego ruiny i znalezione podczas prac wykopaliskowych przedmioty pozwoliły stwierdzić, że należał on kiedyś do zamożnej kapłańskiej rodziny. Jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych, a także bardzo ważnym dla mieszkańców tej dzielnicy, miejscem jest Mur Zachodni, przy którym można spotkać modlących się Żydów. W jego szczelinach znajdują się karteczki z ich pacierzami. Miejsce to należy do Jerozolimskiego Parku Archeologicznego, wraz z mykwami, które były rytualnymi łaźniami oraz pozostałościami po Pałacu Omajjadów.

Dzielnica muzułmańska jest jedną z najludniejszych dzielnic Starego Miasta w Jerozolimie. Jej uliczki przypominają labirynt, którego główną (ale nie jedyną) atrakcją są kramy handlowe oraz Bazar Handlarzy Bawełną. Dzielnica ta choć architekturą nawiązuje do kultury muzułmańskiej to łączy się ona bezpośrednio z kulturą z chrześcijańską. Świadczą o tym między innymi znajdujące się tu klasztory, najważniejsza ulica miasta, Via Dolorosa, którą Jezus szedł na Golgotę, gdzie miał być ukrzyżowany oraz Brama Heroda.

weekendowy spacerBędąc w Jerozolimie koniecznie trzeba zajść także do Bazyliki Grobu Świętego, która znajduje się w dzielnicy chrześcijańskiej. To jedno z 40 świętych miejsc nawiązujących do naszej religii, w tej części Starego Miasta Jerozolimy i najważniejsze dla wszystkich wyznawców tej wiary, bowiem znajduje się tu Grób Chrystusa oraz Kamień Namaszczenia. Świątynia należy do 6 kościołów Chrześcijańskich.  Osobom, którym zależy na poznaniu historii miasta polecamy również spacer po Cytadeli Dawida, która w większości powstała w XIV wieku. Warto zwrócić tu uwagę na kopułę mamelucką, Wieżę Dawida, meczet oraz Bramę Trójłukową.

 

Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.