Weekendowy spacer. Najpiękniejsze polskie zabytki

Nie masz pomysłu na weekendowy spacer? Wybierz się szlakiem najpiękniejszych polskich zabytków i poznaj perełki naszej polskiej kultury.
Pałac poznańskiego w Łodzi– najpiękniejszy budynek w całym mieście, szczególnie efektywnie wygląda późnym wieczorem, kiedy jego neobarokowa fasada jest podkreślona odpowiednim oświetleniem. Wnętrza pałacu stanowią salony, w których króluje dawny przepych. Obecnie w Pałacu znajduje się Muzeum Historii Miasta Łodzi.
Zamek w Malborku– jego budowa zaczęła się w drugiej połowie XIII wieku, podzielony jest na trzy części, Zamek Wysoki, Zamek Średni i Zamek Niski czyli Przedzamcze. Dawniej warownia ta była zarówno stolicą Państwa Krzyżackiego jak i Arsenałem Rzeczpospolitej, polską mennicą i siedzibą polskich władców. Obecnie znajduje się tu Muzeum Zamkowe.
Zamek Królewski na Wawelu, w Krakowie– pierwsze mury dzisiejszego Zamku Królewskiego na Wawelu postawione były w XI wieku. Potem, na przestrzeni wieków warownia była rozbudowywana i przebudowywana. Legenda głosi, że u jej podnóża mieszkał smok. Dziś już go nie ma, ale jego jamę można zwiedzać. Na szczególną uwagę, w Zamku, zasługują tutejsze dzieła sztuki i pamiątki historyczne. Znajduje się tu m.in. 1400 dzieł ceramicznych, około 1500grafik, ponad 1000 obrazów, ponad 1500 zabytkowych mebli, zabytkowe zegary oraz jubilerskie miniatury.
Pałac w Wilanowie, w Warszawie– wybudowany został pod koniec XVII wieku. Koniecznie trzeba tu zwiedzić Apartamenty Króla Jana III, gdzie podłoga wyłożona jest oryginalną posadzką pochodzącą z czasów tego władcy, a także jego sypialnię. Ponadto warto także zajrzeć do Pokoi Chińskich i Myśliwskich oraz do Muzeum Potockich. Pałac otaczają zachwycające ogrody. Zespół Pałacowo- Ogrodowy składa się z Przedpola, Dziedzińca, czterech ogrodów, dwóch parków krajobrazowych i jednego rezerwatu przyrody.
Bazylika św. Mikołaja w Gdańsku– wybudowana została pod koniec XII wieku, dlatego historycy uważają, że to jeden z najstarszych kościołów w tym mieście. Z zewnątrz budynek wprawdzie nie zachwyca ale w środku jest co podziwiać. Na szczególną uwagę zasługuje renesansowy ołtarz główny oraz chrzcielnica i organy pochodzące z baroku.
Ratusz w Poznaniu– Ikona poznańskiego Starego Rynku. Z Ratusza codziennie wydobywają się dźwięki hejnału, w wakacje granego przez prawdziwego trębacza. Na wieży bodą się dwa koziołki, na frontowej ścianie przedstawieni są starożytni mędrcy, a na fasadzie znajdują się liczne inskrypcje. Ten piękny zabytek pochodzi z epoki renesansu, ale ze względu na pożar, uderzenie pioruna oraz huragan jego wieża była kilkukrotnie przebudowywana.