Tajemnice skrywane przez oceany

27 marca 2018
dolphin-3233579_960_720

Jakie są tajemnice skrywane przez oceany? Ile waży rekin? Czym się żywi kaszalot? Dlaczego nikt nie lubi sparusa złocistogłowego? Na te i inne pytania próbujemy odpowiedzieć w poniższym artykule.

Oceany skrywają wiele tajemnic. Życie jakie się w nich toczy jest równie ciekawe i kolorowe jak i niebezpieczne. Codziennie toczą się w nich bowiem walki o śmierć i życie. Często niedostrzegalne dla ludzkiego oka, gdyż dochodzi do nich na dużych głębokościach. Zejście do nich grozi ludziom utratą zdrowia, a nawet życia.

whale-2843016_960_720Na świecie istnieją różne klasyfikacje oceanów. Jedni naukowcy twierdzą, że jest tylko jeden Wszechocean, a inni, tak jak uczyli nas w szkołach nauczyciele geografii, że są trzy: Spokojny, Indyjski i Atlantycki. Istnieje jeszcze podział na 4 (Arktyczny, Spokojny, Indyjski i Atlantycki) i 5 oceanów (Południowy, Arktyczny, Indyjski i Atlantycki). Wiąże się to z procesem rozrastania się dna oceanicznego, który można by rzec, iż został odkryty całkiem niedawno, raptem kilkadziesiąt lat temu. Dokonano tego bowiem dopiero w latach ’50 ubiegłego wieku. Jakkolwiek byśmy morskich głębin jednak nie podzielili, jedno jest pewne: ich toń skrywa wiele tajemnic.

Z czym kojarzą się nam oceany? Przede wszystkim z pięknymi koralowcami i kolorowymi rybami w nich pływającymi. Jednak jeśli zapytamy o konkretne zwierzęta, które je zamieszkują, większość z nas wspomina o delfinach, wielorybach, kaszalotach i rekinach. Mało kto wymienia ryby latające, a o sparusie złocistogłowym prawie nikt nie słyszał. Prawie jednak robi różnicę, bowiem sparus to popularna Dorada. Jedna z najbardziej docenianych ryb wśród mieszkańców Malty, Turcji, Hiszpanii i Grecji. Zamieszkuje ona głównie Morze Śródziemne, ale spotyka się ją także w wodach wschodniego Atlantyku. I tak jak jej smak uwielbiają kulinarni smakosze, gdyż najlepsi kucharze świata podają ją smażoną z oliwkami, ziołami i czosnkiem, to wyławiacze owoców morza jej nienawidzą. Dlaczego? Gdyż niszczy ona zarówno ostrygi jak inne skorupiaki zamieszkujące morskie głębiny.

Kaszaloty to dość powszechny gatunek, spotkać go można bowiem w każdym oceanie. Zyskał on miano największego zwierzęcia świata, z gatunków mięsożernych. Kaszaloty osiągają długość nawet 20 metrów, a ważą kilkadziesiąt ton. Prawie 1/3 ich ciała stanowi olbrzymia głowa. Mimo to trzeba przyznać, że są to bardzo zwinne walenie.  Potrafią zanurkować nawet do 400 metrów w głąb morza. Żywią się przede wszystkim głowonogami, czyli kałamarnicami i ośmiornicami.

schwalbenfisch-63024_960_720Jednym z najniebezpieczniejszych zwierząt Atlantyku jest żarłacz błękitny, zwany także ludojadem. Pomimo, iż napada na ludzi, to najczęściej żywi się jednak kałamarnicami i innymi rybami, a przede wszystkim mniejszymi gatunkami rekinów. Pomimo, iż żarłacz błękitny nie osiąga takich rozmiarów jak kaszalot, gdyż jego długość sięga 4 metrów, to waga tej ryby w stosunku do długości jest dość spora- może bowiem wynosić u dorosłego osobnika nawet 200 kilogramów.

Ptaszorowate to mieszkańcy wszystkich trzech oceanów. Popularnie znane są jako ryby latające. Ich maksymalna długość to niespełna pół metra. Lot ptaszorowatych  nad poziomem wody może trwać do 10 sekund, a to za sprawą zarówno płetw piersiowych, jak i ogonowej.