Survival. Jakie zagrożenia czekają na Ciebie podczas podróży ekstremalnych?

19 września 2017
Survival

Podczas każdej samotnej wyprawy czekają na nas jakieś zagrożenia. Nie przed wszystkimi można się uchronić, warto jednak wiedzieć, co może nas spotkać. Zatem dziś w cyklu Survival, przedstawiamy sytuacje zagrożeń podczas podróży ekstremalnej.

Zagrożenie utraty zdrowia

SurvivalW krajach tropikalnych możesz utracić zdrowie przede wszystkim wtedy, kiedy zapomnisz o podstawowych zasadach higieny osobistej. Pamiętaj też, aby nigdy nie pić surowej, ogólnodostępnej  wody. Zawsze wybieraj tą butelkowaną, a owoce myj w przegotowanej. Najczęstsze choroby, które mogą Cię dopaść w krajach tropikalnych to biegunki, cholera, żółtaczka typu A i B oraz dur brzuszny. Warto się zatem, przed wyjazdem, na nie zaszczepić. Należy także uważać na komary, które przenoszą żółtą febrę oraz malarię. Zwróć uwagę także na ochronę przeciw promieniom UV, które powodują udary słoneczne. Unikaj też wysiłku fizycznego w godzinach bardzo wysokich temperatur powietrza i dbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu.

Złe warunki bytowe

Nie zawsze będziesz spał w hotelu lub hostelowym dormitorium. Czasem noc zastanie Cię w namiocie, na plaży w śpiworze lub okolicznym parku. Przygotuj się więc psychicznie na takie warunki  bytowe, brak prysznica, toalety. Porozmawiaj o tym z psychologiem, coachem oraz zawodowymi i doświadczonymi podróżnikami. Swoich sił przed podróżą ekstremalną możesz także wypróbować podczas wyprawy do Szwecji, w Faktum Hotels. To dziewięć miejsc, które znajdują się pod przysłowiową „chmurką”. Za pościel robi tu stary koc, stęchłe liście bądź śpiwór. Sypia się w starej fabryce, pod drzewem, na ławce w parku czy też pod mostem.

Zew natury

SurvivalCzyli wszystkie anomalie pogodowe, takie jak huragany, tsunami, trąby powietrzne, powodzie, pożary, ekstremalne temperatury powyżej 40 stopni Celsjusza, trzęsienia ziemi. W czasie silnych wiatrów i huraganów schowaj się w bezpiecznym miejscu, unikaj jednak przebywania w pobliżu ruchomych rzeczy, takich jak np. ławki czy śmietniki. Podczas trzęsienia ziemi postaraj się opuścić budynek, w czasie pożaru także, nigdy nie wsiadaj też w tym przypadku do windy. Gdy dopadną Cię bardzo wysokie temperatury powietrza skryj się w klimatyzowanym pomieszczeniu, na przykład w centrach handlowych, i pij dużo wody.

Atak terrorystyczny

Niestety, w tym przypadku trudno uniknąć zagrożenia. Potwierdza to na przykład atak terrorystyczny w Barcelonie. Warto jednak, abyś zachował szczególną ostrożność. Unikaj tłumów oraz dużych zgromadzeń, a także rozglądaj się od czasu do czasu wokół siebie i obserwuj zachowanie otaczających Cię ludzi.

Napad rabunkowy

Dość często dochodzi do nich w bardzo biednych krajach, na przykład w Afryce, ale także w dużych i anonimowych miastach. Dlatego przede wszystkim unikaj podróżowania nocą po nieznanych drogach. Jeśli będziesz w nocy, na pustkowiu, świadkiem wypadku nie zatrzymuj auta, jedź dalej. W międzyczasie jednak zadzwoń na policję i poinformuj ich o tym zdarzeniu. Jeśli jednak staniesz się ofiarą napadu, oddaj wszystkie pieniądze, nie stawiaj się, nie zachowuj agresywnie i prowokująco. Warto też, abyś przed podróżą poćwiczył kondycję na wypadek konieczności ucieczki i nauczył się samoobrony.