Sprawdź samochód przed wakacjami

14 maja 2018
podróż

Wakacje to czas podróży, odkrywania nieznanych lądów, poznawania odmiennych kultur. Jednym z najczęściej wybieranych środków transportu stał się samochód, dlatego pamiętaj, aby sprawdzić go zanim wyruszysz wraz z rodziną na kolejne voyage. Po zimie może się bowiem okazać, że Twoje auto wymaga kilku niezbędnych napraw. Poniżej podpowiadamy na co w szczególności powinieneś zwrócić uwagę.

Podróż własnym samochodem

  • Koła

wynajem autJeśli nadal jeździsz na zimowych oponach, dla własnego bezpieczeństwa powinieneś zmienić je jak najszybciej. Pamiętaj, że zimowe opony, latem szybciej się z używają, ponadto są dość niebezpieczne podczas deszczu. Dlaczego? Ze względu na rodzaj zastosowanej do ich produkcji mieszanki gumy. Opony zimowe są wykonane z mieszanki miękkiej, ponadto mają inny rodzaj rzeźbienia bieżnika oraz większą głębokość rowków. Po zmianie opon na letnie koniecznie sprawdź także ich ciśnienie powietrza, jak również zadbaj o prawidłowe ustawienie zbieżności i geometrii kół.

  • Płyny

Przed wyjazdem warto skontrolować również poziom płynów, czyli oleju silnikowego, płynu hamulcowego, płynu chłodzącego i do spryskiwaczy. Jeśli któregoś brakuje, uzupełnij go. Warto, abyś wiedział, że za brak płynu do spryskiwaczy policja ma prawo wystawić mandat. Unikaj wlewania wody zamiast płynu przeznaczonego do chłodnicy. Zmniejsza bowiem ona żywotność silnika. Podczas kontroli płynów w aucie sprawdź także czy nigdzie nie widać ich żadnego wycieku.

  • Bezpieczeństwo jazdy

https://pixabay.com/pl/park-jesie%C5%84-dziecko-z-mam%C4%85-mama-2967712/Aby zapewnić bezpieczeństwo i komfort jazdy sobie i swojej rodzinie, przed podróżą koniecznie sprawdź stan hamulców, sprzęgła i skrzyni biegów. Wsłuchaj się także w obroty silnika, powinny być równe, miarowe i w miarę ciche. Jeśli słyszysz stukanie, chrobotanie czy rzężenie udaj się na profesjonalny przegląd do swojego mechanika. Pamiętaj, że od jakości działania tych elementów zależy nie tylko udana wyprawa, ale także bezpieczeństwo Twoje jako kierowcy oraz Twoich pasażerów.

  • Wilgoć w aucie

Żadna to przyjemność podróżować samochodem, w którym czuć wilgoć. Co więcej, często prowadzi ona do korozji podłogi oraz osadzania się grzyba i pleśni w tapicerce. Niestety, po zimie wilgoć jest częstym problemem z jakim muszą poradzić sobie kierowcy. Łatwo się jednak jej pozbyć. Zacznij zatem od wietrzenia i suszenia samochodu. Warto, abyś przez jakiś czas jeszcze woził wewnątrz auta pochłaniacz wilgoci, a także udał się na profesjonalne czyszczenie nawiewu oraz klimatyzacji.

Tani wynajem aut

ReusZanim podpiszesz umowę o wynajem auta, z wypożyczalnią samochodów, dokładnie sprawdź stan pojazdu jaki jest Ci proponowany. W szczególności zwróć uwagę na stan zawieszenia, amortyzatorów, hamulców, sprzęgła, skrzyni biegów i poduszek powietrznych. Wsłuchaj się w obroty silnika i sprawdź czy auto odpala „od ręki”. Poszukaj też na karoserii wszelkich wgnieceń, zadrapań, rys i otarć. Zwróć uwagę czy działają wszystkie lampy, kontrolki, szyby i elektryczne lusterka. Zrób zdjęcie stanu licznika. Nie zapomnij także skontrolować czy obowiązkowe wyposażenie samochodu zawiera wszystkie wymagane w danym kraju elementy.