Smart Travel- Wietnam

29 lipca 2017
Smart Travel

Wietnam to bardzo przyjazny kraj. Ludzie tu są zawsze uśmiechnięci i bardzo uczynni, a tutejsza kuchnia jest najzdrowszą na świecie, choć czasem zaskakuje swoimi potrawami. Dlatego dziś, w Smart Travel, dajemy Wam mądre rozwiązania dotyczące podróży po tym kraju.

Informacje ogólne

Smart TravelChcąc wjechać do Wietnamu należy mieć ważny paszport i przynajmniej 14-to dniową wizę turystyczną. Można ją otrzymać w Ambasadzie Wietnamu w Polsce, która znajduje się w Warszawie, na ulicy Resorowej 36. Wiza jednokrotna, 14- to dniowa kosztuje 230 złotych, a 30-to dniowa 300 złotych. Najlepiej wyjeżdżać do Wietnamu w porze suchej, czyli jeśli wybieramy się na północ to od kwietnia do końca września, a jak na południe to od października do końca marca.

Należy pamiętać, że w Wietnamie istnieje przesunięcie czasowe, czyli do godziny, którą mamy na zegarkach dodajemy 5 godzin. Język urzędowy to wietnamski, ale po angielsku też można się porozumieć. Walutą jest Dong. 100VND to polskie 2 grosze.

Transport

Smart TravelZ Polski nie ma bezpośrednich lotów do Wietnamu. Możemy tam polecieć z minimum jedną przesiadką z lotnisk w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu, Krakowie i Wrocławiu. Bilety lotnicze do Hanoi, można już nabyć w cenie od około 2 tysięcy złotych w dwie strony, trzeba tylko czyhać na promocje. Ceny standardowe to około dwóch do nawet trzech razy więcej. Po Wietnamie można podróżować na różne sposoby, zarówno samolotami linii krajowych czyli Vietnam Airlines oraz Pacific Airlines, jak również lokalnymi autobusami, wynajętym samochodem, rowerem, motocyklem lub skuterem i taksówkami. Jedną z największych atrakcji transportowych jest przejazd rikszą, choć wycieczka autem czy taksówką też może dostarczyć wiele wrażeń. Po pierwsze w taksówkach zawsze należy sprawdzić czy kierowca włączył taksometr, po drugie jadąc odnosi się wrażenie, że na drodze panuje jeden wielki haos. Ruch bowiem jest tu bardzo niezorganizowany, a rowery i motocykle często jeżdżą pod prąd. Dlatego warto też zastanowić się czy nie lepiej wypożyczyć samochód z kierowcą. Więcej o zasadach ruchu drogowego w Wietnamie w naszym cyklu ABC Kierowcy na świecie.

Nocleg

Noclegu w tym kraju najlepiej szukać jeszcze przed wyjazdem, przez zaufane wyszukiwarki internetowe. Zwracajcie uwagę koniecznie na opinie innych osób w nich nocujących, tak aby na miejscu nie okazało się, że obiecano Wam inne warunki, a otrzymaliście inne. Warto wziąć także ze sobą, w formie papierowej, potwierdzenie rezerwacji. Jeśli wolicie szukać noclegu na miejscu musicie brać pod uwagę, że możecie się sporo nachodzić zanim otrzymacie wolny pokój, i nie zawsze może on Wam odpowiadać. Dość popularne i niedrogie są pensjonaty, które prowadzą wietnamskie rodziny. Ich ceny za noc, od osoby, to po przeliczeniu, od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

Jedzenie

Smart TravelKuchnia Wietnamska jest jedną z najzdrowszych kuchni świata. Duży wpływ na nią miała gastronomia chińska, ale i Laosu oraz Kambodży. Tutejsze dania opierają się przede wszystkim na rybach, ryżu, ziołach i świeżych warzywach. Koniecznie trzeba tu spróbować sycącego rosołu z kluskami, nazywanego PHO  oraz banh xeo czyli naleśników zawierających różne nadzienia, a po obiedzie napić się piwa z beczki zwanego bia hoi lub jaśminowej, zielonej herbaty. Na targach warto zaopatrzyć się w egzotyczne owoce, takie jak papaya, karambola, kaki, kokos, mango czy smoczy owoc. Jeśli macie więcej odwagi dotyczącej próbowania różnych dziwnych potraw, to warto sięgnąć po suszone ryby czy skórki żab.

Must see

  • Odwiedź przynajmniej jeden z 13 Parków Narodowych Wietnamu.
  • Idź na targ i spróbuj lokalnych owoców, obserwuj życie mieszkańców, targuj się. Tutejsze targi są otwarte już od najwcześniejszych godzin rannych, dzięki czemu możesz uniknąć upałów.
  • Weź udział w rejsie po Zatoce Ha Long, która jest jedną z największych atrakcji Wietnamu. Znajduje się na niej około 2 tysięcy wapiennych wysepek i skał.
  • Odwiedź jedno z najpiękniejszych miasteczek Wietnamu HOI AN i podziwiaj jego historyczne Stare Miasto, świątynie i galerie.
  • Jeśli chcesz się więcej dowiedzieć o tym co warto zobaczyć i robić w Wietnamie przeczytaj nasz wywiad z podróżnikiem, który co roku odwiedza ten kraj.