Smart Travel- Meksyk

10 sierpnia 2017
Smart Travel

Meksyk to kraj pełen kolorów, uśmiechu, hałasu i dobrej zabawy. Męskie Cantinas znane są na całym świecie. To miejsca, w którym można zapalić dobrego papierosa lub cygaro oraz napić się wybornej Tequili. Jednym z najbardziej rozrywkowych kurortów jest Cancun, które oferuje możliwość całodobowego imprezowania. Ale kraj ten to także idealne miejsce dla osób lubiących podążać śladami historii. Dziś w Smart Travel- Meksyk.

Informacje ogólne

Smart Travel

http://www.meksyk.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/meksykanski_formularz_migracyjny/

Planując podróż po Meksyku krótszą niż 180 dni, wystarczy posiadać paszport, który jest jeszcze ważny minimum 6 miesięcy. Wiza w tym wypadku nie jest potrzebna. Warto jednak wykupić podróżne ubezpieczenie zdrowotne, a także zaszczepić się na tyfus, WZW typu A i B, cholerę, tężec i błonicę, a także przejść chemioprofilaktykę Malarii. W samolotach często rozdawana jest karta turystyczna, którą należy wypełnić, opieczętować i zgłosić urzędnikowi na lotnisku. Kopię trzeba mieć przy sobie i ponownie okazać przy wylocie. Kartę migracyjną można otrzymać także w Urzędzie Imigracyjnym na lotnisku w Meksyku, a także w Polsce w konsulatach tego kraju. Osoby, które przekraczają granicę Meksyku drogą lądową lub morską na przykład z USA, muszą uiścić opłatę turystyczną. W przypadku podróży samolotem, jest ona już wliczona do ceny biletu lotniczego. Wiele miejsc kulturalnych w tym kraju honoruje studenckie karty ISIC.

W razie jakichkolwiek problemów lub utraty dokumentów należy skontaktować się z Ambasadą Polski w  Mexico, lub jednym z czterech konsulatów, które znajdują się w Cancun, Monterrey, Guadalajara i Tulancingo.

Obowiązująca w Meksyku waluta to peso. 1 Peso to 0,2 złotego. Język urzędowy to hiszpański. Wi-Fi często udostępniane jest bezpłatnie w hotelach i hostelach.

Transport

Smart TravelMeksyk można odwiedzić na dwa sposoby. Pierwszy to z biurem podróży. Koszt 10-dniowej wycieczki to od 6 tysięcy złotych wzwyż. W tym zapewniony jest przelot, nocleg i opieka rezydenta. Wraz ze wzrostem ceny, wzrasta atrakcyjność hotelu i ilość jego atrakcji, aczkolwiek za wycieczki fakultatywne, umożliwiające obejrzenie najważniejsze miejsca turystyczne, należy dodatkowo zapłacić.

Druga opcja to samodzielne zorganizowanie podróży. Bilety lotnicze z Polski można zakupić już od 4,5 tysiąca w dwie strony. Warto jednak polować na promocje, gdyż czasami można znaleźć możliwość lotu za połowę ceny. Jedną z opcji zmniejszenia kosztów podróży jest znalezienie lotu czarterowego.  Z naszego kraju nie ma bezpośrednich połączeń z Meksykiem. Loty odbywają się z minimum jedną przesiadką w państwie europejskim, USA lub Kanadzie. Wyloty są z Gdańska, Bydgoszczy, Warszawy, Wrocławia, Rzeszowa, Katowic, Krakowa, Lublina i Poznania.

Smart TravelPo Meksyku można podróżować w różnoraki sposób: autobusami dalekobieżnymi, krajowymi liniami lotniczymi, to jest InterJet, Volaris, VivaAerobus, Magnicharters, a także wynajętym samochodem. W ostatnim przypadku należy jednak zapoznać się z podstawowymi przepisami drogowymi, obowiązującymi w tym kraju. Respektowane jest polskie prawo jazdy, ale zalecane jest posiadanie międzynarodowego. Jest ono szczególnie przydatne jeśli dojdzie do wypadku. Na drogach w terenie zabudowanym istnieje ograniczenie prędkości od 30 do 50 km/h, poza nim 80km/h. Należy pamiętać, że nie wolno parkować w miejscach gdzie krawężniki pomalowane są na żółto. Więcej o przepisach ruchu drogowego w tym kraju, przeczytacie w cyklu ABC kierowcy. Podróżowanie pociągiem po Meksyku jest już możliwe tylko i wyłącznie na trasie Chihuahua- Los Mochis. Inne połączenia zostały zniesione.

W miastach oprócz autobusów oraz minibusów można poruszać się także pieszo, rowerem, motocyklem lub taksówką. MSZ ostrzega jednak, aby zwracać uwagę do jakiego auta się wsiada. Autoryzowane taksówki, w których będziecie bezpieczni mają na masce napisany numer telefonu.

Nie zaleca się także podróżowania nocą, ze względu na występujące napady z bronią i liczne grabieże. Należy także omijać Iztapalapa oraz Coyocacan, czyli dwie dzielnice miasta Mexico, które nie są zbyt bezpieczne dla turystów.

Nocleg

W zależności od zasobów portfela można wybrać różnorodny nocleg, od drogich hoteli w nadmorskich kurortach, gdzie ceny za pokój wynoszą po kilkaset złotych za dobę, po tanie spanie w hamaku przy bungalowach, a także bezpłatny couchsurfing. Łóżko w hostelowym dormitorium, w Cancun,  można wynająć już od 150 pesos, a w dwuosobowym pokoju od 200 pesos za dobę. Doba w tym mieście,w dwuosobowym pokoju hotelowym, o standardzie dwóch gwiazdek, bez śniadania, kosztuje natomiast od około 750 pesos. Najtańsza opcją jest zawieszenie hamaka pod wiatą usytuowaną przy bungalowach, cena takiego noclegu to około 50 pesos.  Spać można również na kempingach, w prywatnych pensjonatach, na ranczo czy w domkach na plaży.

Jeśli jednak zdecydujecie się na wynajem pokoju w hotelu lub hostelu warto zarezerwować go , to dużo wcześniej przez Internet, a przed wylotem potwierdzić jeszcze rezerwację mailowo bądź telefonicznie.

Jedzenie

Smart TravelMeksyk słynie przede wszystkim z burrito i tortilli podawanej na wiele sposobów. Ta ostatnia była jedną z potraw przyrządzanych przez starożytną cywilizację Majów. To cienki placek przypominający naleśnik, wyrabiany z mąki kukurydzianej i nadziewany mięsem, fasolą i warzywami. Serwowana jest zarazem jako przystawka oraz część dania głównego.

Najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia, w Meksyku jest obiad, czyli la comida. Składa się on z zupy i dania głównego, którego podstawą jest mięso, najczęściej kurczak, wołowina lub wieprzowina.

Dość nietypowym przysmakiem, szczególnie dla Europejczyków, są owady i ich larwy. Bardzo lubiana przez Meksykanów jest jedna z odmian mrówek. Powszechne jedzenie, takie które przygotowywane jest dla mieszkańców tego kraju, a nie dla turystów, można kupić na targach, a także od Indianek stojących przy ulicach. Należy jednak pamiętać, aby ze względu na wysokie ryzyko zakażeń ciężkimi chorobami układu pokarmowego, nie jeść nie umytych warzyw i owoców, a także pić tylko wodę butelkowaną. Warto także zrezygnować z napojów, do których dodawany jest lód.

Więcej o kulinarnym szlaku Meksyku dowiecie się tutaj, a o ulubionych daniach Majów tutaj.

Must See

Smart TravelNajważniejszymi miejscami, które należy zobaczyć w Meksyku są stanowiska archeologiczne starożytnych cywilizacji. To dawne budowle, świątynie które były często miejscami ceremonialnych rytuałów i kryją w sobie wiele tajemnic. Kolebką Majów stał się Jukatan, Azteków Teotihuacan a Olmeków San Lorenzo oraz La Venta. Osoby, które nastawiają się na dobrą zabawę i rozwijanie swych podwodnych pasji z pewnością powinny odwiedzić Cancun, a miłośnicy historii i zwiedzania zabytków Historyczne Centrum Miasta Mexico oraz Pałac Narodowy i Pomnik Rewolucji.