Smart Travel- Barcelona

9 czerwca 2017
Katalonia

Jedno z najbardziej pożądanych miejsc w Europie wśród turystów. Miasto, które nigdy nie zasypia, a życie towarzyskie rozkwita w nim po godzinie 20.00. Miejsce narodzin największych geniuszy sztuki i architektury. Mowa oczywiście o Barcelonie, królowej dzisiejszego odcinka Smart Travel. Zdradzamy bardzo szczegółowe informacje dotyczące podróżowania po tym mieście.

Podstawowe informacje

KataloniaWyjeżdżając na wakacje do Barcelony wystarczy mieć ważny dowód osobisty. Porozumiecie się tu przede wszystkim po katalońsku i kastylijsku. Większość mieszkańców tego miasta zna angielski, ale nie lubią rozmawiać w tym języku i trudno ich do tego przekonać. Walutą jest euro, we wszystkich sklepach i restauracjach dostępne są terminale, tak więc można płacić kartą.  Jeśli zostaniecie okradzeni lub zgubicie dokumenty należy jak najszybciej zgłosić ten fakt na najbliższym posterunku policji. Pomocy w powrocie do kraju udzieli Wam wtedy Konsulat Generalny w Barcelonie, który znajduje się na ulicy Avda. Diagonal. Przed podróżą nie trzeba wykonywać żadnych szczepień, ale warto wyrobić kartę EKUZ w najbliższym oddziale NFZ.

Zanim opuścicie lotnisko w Gironie lub El Prat, na stoisku informacyjnym pobierzcie bezpłatne mapy miasta oraz książeczki z kuponami upoważniającymi Was do zniżek w wielu muzeach, galeriach czy restauracjach. Obniżają one ceny biletów nawet do 20%.

Bezpłatne miejskie Wi-Fi złapiecie między innymi na lotnisku, w Parku Ciutadella, przy Statule Kolumba na końcu La Rambla, przy Casa Batllo, La Pedrera, Sagrada Familia, Torre Agbar, na Plaza Monumental oraz w Muzeum Narodowym.

Transport

KataloniaDo Barcelony można bezpośrednio dolecieć tanimi liniami lotniczymi. W zależności od tego, które wybierzecie, to Wizzair ląduje na lotnisku El Prat, a Ryanair w Gironie. Z Girony najprościej można dostać się do centrum Barcelony autobusami. Są one dostosowane do przylotów samolotów, tak więc jeśli ten ma opóźnienie, kierowca zazwyczaj czeka na pasażerów. Czas przejazdu wynosi niewiele ponad godzinę. Bilet na autobus kupuje się w kasach na lotnisku i kasuje w pojeździe, przy kierowcy. Warto wybrać od razu opcję wraz z powrotem, jest on tańszy, a ważność traci dopiero po miesiącu.

KataloniaZ El Prat do centrum można dojechać zarówno metrem jak i Aerobusem, który bezpośrednio zawiezie Was na Plac Cataluna. Aerobusy odjeżdżają co 5 minut, zarówno z Terminala 1 jak i Terminala 2. Czas przejazdu wynosi 35 minut, a bilety kosztują od 5,9 euro. Jeśli zdecydujecie się na podróż metrem, to proponujemy zakupić bilet 10 przejazdowy (T-10), jest najekonomiczniejszy i do wykorzystania we wszystkich środkach publicznego transportu w strefie 1 (1 Zona). Bilety kupuje się w specjalnych automatach przy bramkach. Ich obsługa jest bardzo prosta, więc nie potrzeba tu żadnej znajomości języka obcego.

Jeśli zdecydujecie się wynająć auto, koniecznie przeczytajcie nasz poradnik ABC kierowcy w Europie, w którym przedstawiamy najważniejsze zasady ruchu drogowego w Hiszpanii. Należy bowiem szczególną uwagę zwrócić na obowiązkowe wyposażenie samochodu, które znacznie różni się od tego w Polsce, a także na zasady parkowania w mieście.

Po Barcelonie najlepiej poruszać się pieszo, ale możecie też skorzystać z metra, autobusów, tramwajów oraz taksówek (są żółto-czarne, policja ma natomiast auta biało- niebieskie). Z Barcelony do Girony w szybki sposób można dostać się pociągiem sieci Renfe.

Nocleg

KataloniaNiestety noclegi w Barcelonie zostały znacznie ograniczone przez przepisy, które zabraniają powstawania nowych hoteli, oraz wynajmowania prywatnych pokoi i apartamentów bez zezwolenia. Te jednakże już też nie są wydawane. Wszystko po to, aby ograniczyć napływ turystów do miasta. Dlatego ceny dostępnych noclegów znacznie wzrosły, a i o rezerwacje znacznie trudniej. Jeśli chcecie ograniczyć wydatki starajcie się szukać pokoi na obrzeżach miasta. Jest ono bardzo dobrze skomunikowane więc nie będzie problemu z przemieszczaniem się, a ceny są nawet o połowę niższe niż w centrum.

Jedzenie

Im bardziej zatłoczona knajpka czy restauracja, tym smaczniej dają w niej jeść. Nie zwracajcie uwagi na wystrój, ale na ilość siedzących w niej osób. Hiszpanie nie przykładają bowiem zbytniej uwagi do wystroju wnętrz lokalu. Oczywiście te przy La Rambla i głównych ulicach miasta są eleganckie i przystosowane do wymagań turystów. Rzadko jednak spotkacie w nich Kataloniatypowo lokalne dania. A tych warto spróbować, w szczególności paelli con carne (ryż z mięsem kurczaka) i con marisco (z owocami morza). Na stole nie może zabraknąć też Sangrii i piwa Estrella. Na śniadanie warto zamówić churros con chocolate (słodkie pałeczki smażone na głębokim oleju podawane z nutellą lub gorącą czekolada) lub zjeść słodkie croissanty. W ciągu dnia mieszkańcy posilają się głównie tapas czyli przekąskami, a danie główne stanowi kolację. Na deser koniecznie wybierzcie lody, które są jednymi z najlepszych w Europie, creme catalana oraz sałatki owocowe i smoothie.

Gdzie konkretnie jadać? Polecamy małe bary usytuowane na końcu targu La Boqueria, przy La Rambla, w których serwują dania ze świeżo złowionych ryb oraz restaurację  Xaica, znajdująca się na ulicy Carrer de Jovellanos (boczna od Carrer de Pelai, która odchodzi od Placu Catalunya). W okresie od października do końca marca, na stoiskach ulicznych, warto kupić  prażonych kasztanów i migdałów.

Must see

O tym co warto zobaczyć w Barcelonie pisaliśmy tutaj. Do miejsc tych dodamy jeszcze:

  • Sagrada Familia- czyli Kościół Świętej Rodziny. Wielkie, niedokończone dzieło mistrza katalońskiej architektury, Antonia Gaudiego. Legenda głosi, że w dniu, w którym zakończy się budowa nastąpi koniec świata.
  • Parc Guell wraz z tarasem, z którego można podziwiać panoramę miasta oraz domem Gaudiego.
  • Arc de Triomf, które powstało w 1888 roku i jest początkiem deptaku prowadzącego do Parku Ciutadella.
  • Torre Agbar, wieżowiec w kształcie stożka, rozbłyskający wieczorami paletą barw.
  • Cementario Montjuic, który jest swoistym labiryntem, zwanym także Cmentarzem Kamiennych Aniołów. Tutejsze krypty i mauzolea oraz pomniki Aniołów i Świętej Rodziny zapierają dech w piersiach. Pamiętajcie tylko, że obowiązuje tu całkowity zakaz robienia zdjęć.
  • Koniecznie udajcie się też na kawę do kawiarni Els Quatre Gats, czyli Cztery Koty, w Barri Gotic. To ulubione miejsce Pabla Picassa.

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję