Polska na wielkim ekranie

25 października 2017
filmowa polska

Cudze chwalicie, swego nie znacie. Tak brzmi popularne przysłowie. I ma ono w sobie dużo prawdy. Większość z nas bowiem marzy o ekskluzywnych wakacjach za granicą, a cudzoziemcy z chęcią przyjeżdżają właśnie do Polski, aby móc zwiedzić nasz piękny kraj. Tym bardziej, że można go podziwiać na wielkim ekranie, zarówno w kinach, jak i w naszych telewizorach. Wielu scenarzystów i reżyserów z całego świata doceniło bowiem piękno i urok polskich krajobrazów oraz metropolii, i postanowiło nagrać tu sceny do wielkich ekranizacji filmowych. Zobacz zatem jak wygląda Polska na wielkim ekranie.

Ojciec Mateusz i Sandomierz

filmowa polskaTo chyba najbardziej popularny, rodzimy serial, wśród polskich widzów. Miliony Polaków śledzi bowiem perypetie znanego księdza detektywa i jego przyjaciela policjanta Nocula. Sandomierska policja często bowiem korzysta z doświadczenia detektywistycznego i przeczuć Proboszcza parafii. Przed nim bowiem nic się nie ukryje.

Sandomierz nazywany jest polskim, małym Rzymem. Tu stykają się ze sobą cztery religie (Katolicyzm, Prawosławie, Protestantyzm i Świadkowie Jehowy), znajdują się najstarsze szachy w Europie oraz 80-cio kilogramowy pierścień z pasiastym krzemieniem. W zależności od tego jaki rodzaj zwiedzania preferujecie, możecie wybrać przewodnika, który pokaże Wam najważniejsze zabytki miasta lub takiego, który oprowadzi Was po jego filmowych zakątkach.

Trójmiasto, od polskich seriali, aż po Bollywood

filmowa polskaTrójmiasto to wielka metropolia, którą tworzą trzy miasta: Gdańsk, Sopot i Gdynia. Kręcono tu sceny między innymi do seriali takich jak: Rodzinka.pl czy M jak Miłość. Gdynię można podziwiać między innymi także w Czterech pancernych i pies czy  Wiatr od morza, Gdańsk- w Awanturze o Basię,  Westerplatte z 1967 roku, oraz najnowszym filmie Bollywood, o roboczym tytule Vijay 61. Sceny nagrano na lotnisku, stadionie PGE, ulicy Długiej oraz w Zbrojowni. Gdańsk „gra” w filmie Paryż. Mało kto wie, że w Sopocie nakręcono zaś sceny do Titanica. Niestety, nigdy ich nie wykorzystano. Sopot to także miejscowość, w której co roku odbywa się Sopot Trendy Festiwal.

Co warto zobaczyć w Trójmieście? Przede wszystkim trzy słynne statki: Sołdka, który przycumowany jest w Gdańsku, na Długim Pobrzeżu, a w Gdyni ORP Błyskawicę i Dar Pomorza. Koniecznie trzeba też wejść do Akwarium Gdyńskiego, przejść się Deptakiem Monte Cassino w Sopocie i ulicą Długą w Gdańsku. Warto też zobaczyć wszystkie mola tych miast, w Gdyni Orłowie, Sopocie i Gdańsku Brzeźnie. Każde z nich jest wyjątkowe.

Spotkanie z baśniowym lwem w Górach Stołowych

Aslana z Narnii zna każde dziecko, nie tylko polskie ale i te, z każdego zakątka świata. Opowieści z Narnii, C.S. Lewisa, podbiły nie jedno serce malucha, ale też jego rodzica. Ekranizacja filmowa tej powieści pozwoliła światu ujrzeć piękno polskiej przyrody. Stało się tak dzięki scenom nakręconym w Sudetach. Do ujęć wykorzystano między innymi Błędne Skały oraz Wodospad Kamieńczyka.

Kraków, stolica polskiego i światowego filmu

filmowa polska Kraków nie dość, że był pierwszą stolicą Polski, to równie dobrze może zostać okrzyknięty stolicą polskiego i światowego filmu. W tym mieście bowiem nakręcono sceny między innymi do takich produkcji jak Lista Schindlera Stevena Spielberga, Vinci Juliusza Machulskiego, Nie kłam kochanie Piotra Wereśniaka, Katyń Andrzeja Wajdy oraz Karol- Człowiek, który został Papieżem Giacomo Battiato.

Koniecznie zatem trzeba wejść tu do Muzeum Czartoryskich, zobaczyć Wawel, przejść się po Rynku Głównym, zobaczyć Starą Synagogę oraz wypić kawę w jednej z kawiarni Kazimierza.