Podróżujemy z dzieckiem samolotem

10 września 2017
dziecko

Planujesz wyprawę z maluchem do odległych zakątków świata? Sprawdź jakie zasady obowiązują podczas podróży z dzieckiem samolotem. Jakie dokumenty musisz zabrać, ile zapłacisz za bilet dla pociechy, jak wygląda odprawa z maluchem i od kiedy można latać z noworodkiem?

Przed wylotem

dziecko Przed wylotem należy pamiętać, aby wykupić dziecku bilet lotniczy, a jeszcze wcześniej wyrobić odpowiednie dokumenty. Na terenie Unii Europejskiej oraz w strefie Schengen, dzieci mogą latać na podstawie dowodów osobistych lub paszportów, aczkolwiek poza tymi strefami obowiązuje tylko i wyłącznie paszport. Należy też pamiętać, że wyrabiając powyższe dokumenty dla dzieci poniżej 13 roku życia, musi być zgoda i obecność obojga rodziców.

Zakup biletów lotniczych często wiąże się ze znacznymi zniżkami od przewoźników. Niektóre linie lotnicze oferują bowiem od kilku do kilkudziesięciu procent rabatów na bilety dla dzieci, a ich cena dla maluchów, które nie ukończyły jeszcze 2 roku życia, często wynosi tylko 10% biletu lotniczego osoby dorosłej. Niestety, należy sobie zdawać sprawę z tego, że część przewoźników nie oferuje w tym przypadku możliwości zabrania żadnego bagażu dla dziecka. Nie trzeba się tym jednak martwić, gdyż zazwyczaj (ale nie zawsze) rodzic może wziąć wtedy jedną torbę więcej swojego bagażu, a dodatkowo bezpłatnie też wózek lub fotelik samochodowy.

Warto także pamiętać, że nie wolno latać samolotami z dziećmi, które nie ukończyły 1 tygodnia życia, gdyż ich układ oddechowy jest do tego czasu bardzo osłabiony. Lekarze zalecają także, aby z lotami wstrzymać się do ukończenia przez dziecko 3 miesiąca życia.

Na lotnisku

Wyruszając w podróż z dzieckiem warto dokonać odprawy online. Wtedy zaoszczędzimy czas na lotnisku oraz stanie w długich kolejkach. Jedzenie dla dziecka można przewozić w bagażu podręcznym, aczkolwiek jeśli jest to mleko w butelce, należy zgłosić to podczas kontroli obsłudze lotniska. Celnicy z pewnością każą nam w tym wypadku spróbować napoju, tak, aby być pewnym, że nie jest to żadna substancja zakazana. Można tego uniknąć zabierając pustą butelkę oraz mleko w proszku, a następnie rozpuścić je po kontroli w jednej z restauracji na lotnisku, które chętnie i bezpłatnie oferują rodzicom przegotowaną, ciepłą wodę.

U większości przewoźników opiekunowie z małymi dziećmi mają pierwszeństwo wejścia do samolotu.

W samolocie

dziecko Dzieci do ukończenia 2 roku życia podróżują w samolocie na dwa sposoby, albo na kolanach rodzica, albo na swoim siedzeniu (wtedy należy wykupić normalny bilet dla malucha) w foteliku samochodowym. Dzieci powyżej tej granicy wiekowej muszą mieć wykupione własne miejsce w samolocie. Trzeba także pamiętać, że osoby, które nie ukończyły lat 12, mogą podróżować tym środkiem transportu tylko i wyłącznie pod opieką dorosłego. Nie musi być to jednak rodzic, może być to inny, upoważniony, pełnoletni opiekun lub tak zwana asysta lotnicza, za którą należy dodatkowo zapłacić. Powyższa granica wiekowa nie jest jednak stała, gdyż niektóre linie lotnicze mają ją zwiększoną do 14 a nawet 16 roku życia.

Warto także pamiętać, aby podczas startu i lądowania samolotu niemowlę ssało pierś matki albo smoczek lub butelkę. W ten sposób umożliwimy mu wyrównanie ciśnień i zapobiegniemy bólom uszu. Starszym dzieciom warto zabrać także jakieś małe, bezpieczne zabawki i książeczki, które umilą im lot. Pamiętajmy, że jeśli pozwolimy im na korzystanie z laptopa czy tabletu warto zaopatrzyć się w duże słuchawki, bowiem nie wszyscy pasażerowie chcą słuchać bajki dziecka.

Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.