Podróż nowoczesną koleją- Pendolino

9 marca 2018
Pendolino

Czasy kiedy do pociągu dalekobieżnego wsiadało się oknem, aby tylko znaleźć miejsce siedzące, odeszły już w niepamięć. Nie ma przepychanek, polowania na fotel, a bagaże nie leżą już nam na kolanach lub pod nogami. PKP Intercity zadbała o wygodę podróżnych. Dzięki temu liczy na zwiększenie liczby swoich klientów oraz osiągnięcie większych zysków. W myśl zasady: kto nie inwestuje, ten nie zarabia.

Wielka modernizacja polskiej kolei trwa. Jak podaje PKP, do roku 2023 przeznaczone na nią zostanie ponad 7 mld złotych. Dzięki temu komfort podróży ma się znacznie poprawić. Unowocześnione zostaną nie tylko tory, ale również pociągi oraz stacje kolejowe. Wszystko po to, aby podróżni, podczas wielu godzin jazdy i oczekiwania na pociąg, czuli wygodę.

Pendolino Już dziś podróżując PKP Intercity możemy korzystać z licznych udogodnień. W pociągach udostępnione zostało bezpłatne połączenie WI-FI z Internetem, osoby, którym rozładowały się komórki lub laptopy mogą podłączyć je do gniazdek elektrycznych, siedzenia częściowo się rozkładają więc można wygodnie wypocząć, a każdy podróżny posiada dodatkowo własny mini-stolik, na którym może położyć laptopa czy postawić kawę. A ta w Pendolino rozdawana jest za darmo. Każdemu podróżującemu przysługuje bowiem bezpłatny poczęstunek. W klasie pierwszej ma do wyboru zatem 1 ciepły posiłek oraz napój. Może być to kawa, herbata, sok lub butelka wody mineralnej gazowanej lub niegazowanej. W klasie drugiej podawana jest tylko kawa, herbata lub woda.

PendolinoW Pendolino można znaleźć także specjalne półki na bagaż oraz zaczepy na rowery, a prawie wszystkie pociągi dalekobieżne PKP posiadają klimatyzację. Warto wspomnieć także o nowoczesnych restauracjach, Wars. Dawniej posiłki tylko odgrzewano na  starej fryturze, a kawa zalewana była tradycyjnie, wrzątkiem, po turecku. Dziś zamówione dania można zjeść w restauracyjnym wagonie lub poprosić o dostarczenie na miejsce przez obsługę pociągu, a kawa parzona jest na różne sposoby, wedle upodobań klienta. Potrawy przygotowuje się na miejscu ze świeżych produktów. Co ciekawe, obsługa restauracji w swoim menu nie zapomniała także o wegetarianach i weganach. W dzisiejszych czasach wprawdzie nie powinno to nikogo dziwić, ale prawda jest taka, że część miastowych, stacjonarnych lokali o takich osobach zapomina. Jednak nie PKP SA. Kolejnym udogodnieniem w Pendolino są wagony oznaczone jako strefa ciszy. W nich nie doświadczymy płaczącego dziecka, telefonicznych rozmów sąsiada ani głośno rozmawiającej młodzieży. To miejsca dla tych, którzy potrzebują snu lub wypoczynku. Chwalone są one przede wszystkim przez biznesmenów oraz osoby starsze. Seniorzy i osoby niepełnosprawne nie mogą nadziwić się także wysokiej jakości usług dzisiejszej PKP. W Pendolino obsługa jest bowiem na najwyższym poziomie. Konduktorzy widząc osoby potrzebujące pomocy z uśmiechem jej udzielają, prowadząc na fotel, czy choćby pomagając ulokować bagaż w odpowiednim miejscu.

O fotel martwić się nie musimy. Przysługuje on każdemu, w Pendolino obowiązkowa jest bowiem rezerwacja miejsc siedzących, której dokonuje się kupując bilet. Można tego dokonać tradycyjnie w kasie bądź przez Internet, a bilet wydrukować lub pokazać na smartfonie czy tablecie.