Noc Muzeów 2017

19 maja 2017
Noc Muzeów

Już dziś w Krakowie, a jutro w innych miastach Polski, wieczorem, swe drzwi otworzą dla zwiedzających muzea i galerie. Dzięki temu wszyscy zainteresowani będą mogli bezpłatnie obejrzeć ich wyjątkowe eksponaty i wystawy. Dodatkowo wiele miast zorganizuje także gry terenowe oraz pokazy multimedialne.

Tradycja Nocy Muzeów ma już 20 lat. Po raz pierwszy ta impreza kulturalna została zorganizowana w 1997 roku, w Berlinie. Polska natomiast skorzystała z tego pomysłu dopiero 6 lat później.

19/20.05.2017 Kraków

Noc MuzeówW Krakowie będzie można wejść bezpłatnie do 50 placówek muzealnych. Co więcej, dzisiejsza noc rozpoczyna cały cykl kulturalny tego miasta, nazwany Krakowskimi Nocami. Co miesiąc, aż do października, przez jedną noc w miesiącu, będzie można odwiedzić wszystkie placówki z danej dziedziny kultury i sztuki. I tak na przykład w czerwcu nastąpi Noc Teatrów, a w lipcu zostanie zorganizowana Noc Muzyki. Aby zwiedzić dziś wszystkie miejskie muzea można albo wynająć auto w Krakowie, albo za darmo skorzystać z komunikacji miejskiej. W drugim wypadku wystarczy tylko pobrać bezpłatny bilet wstępu do placówek oraz specjalnie wybitą na tą okazję monetę, która będzie kosztować symboliczną złotówkę. Koniecznie też sprawdźcie czy w danej placówce muzealnej nie potrzeba dokonać rezerwacji wizyty.

Gdzie się warto udać dziś w Krakowie w pierwszej kolejności? Przede wszystkim do Sukiennic, aby móc obejrzeć tam kolekcję rzeźb i obrazów największych artystów oraz wejść do Podziemi Rynku, a także do Kościoła Mariackiego, w którym znajduje się obraz Wita Stwosza, Barbakanu, który jest fortyfikacją z XV wieku oraz do Muzeum Lotnictwa, Muzeum Historii Fotografii i Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”.

20/21.05.2017 Cała Polska

Noc MuzeówW Warszawie Noc Muzeów organizowana jest po raz 14. Prezydent miasta, szczególnie zachęca do odwiedzenia Galerii Figur Stalowych oraz Warszawskiego Muzeum Tańca, które w tym roku po raz pierwszy biorą udział w tej akcji kulturalnej. Placówki muzealne oraz te związane ze sztuką planują nie tylko udostępnienie zwiedzającym swych wystaw, ale także zorganizowanie pokazów multimedialnych, a władze miasta przygotowały także możliwość wzięcia udziału w grze terenowej, w której będzie można wygrać atrakcyjne nagrody.

Noc MuzeówW Gdańsku podczas Nocy Muzeów również odbędą się miejskie zabawy. Jedna na terenie Twierdzy Wisłoujście. Dodatkowo w tym miejscu zorganizowane zostaną także pokazy rekonstruktorów, nocne oprowadzenie po zabytkowej fortyfikacji, strzelanie z dział oraz ognisko. Kolejna gra miejska rozpocznie się przy oddziałach: Muzeum Bursztynu, Dom Uphagena, Ratusz Głównego Miasta oraz Dwór Artusa. Atrakcją dodatkową będzie możliwość wykonania sobie selfie w Muzeum Bursztynu. Do zwiedzania zostanie również udostępniona zabytkowa Kuźnia Wodna w Gdańsku Oliwie. Wstęp do niej będzie bezpłatny, natomiast do innych placówek muzealnych bilet będzie kosztował złotówkę.

Noc MuzeówWe Wrocławiu w Nocy Muzeów weźmie udział ponad 80 placówek. Planowane jest także zorganizowanie około 200 wydarzeń kulturalnych. Miasto udostępni także zwiedzającym możliwość podróżowania zabytkowym tramwajem „M1” oraz bezpłatnym autobusem „M2”, które będą kursować między muzeami. Co warto zobaczyć we Wrocławiu? Jako pierwszy oczywiście Pałac Królewski wraz z jego ogrodami, stałą wystawą „1000 lat Wrocławia” oraz znajdującym się w południowym skrzydle Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego. Ostatnie osoby zostaną tu wpuszczone o godzinie 23.30.

Noz MuzeówW Poznaniu swoje drzwi bezpłatnie otworzy ponad 30 galerii i muzeów. Oprócz wystaw zostaną także zorganizowane inne atrakcje, między innymi wyprzedaż wybranych wydawnictw Muzeum Narodowego w Poznaniu, która odbędzie się w księgarni muzealnej, spotkania z artystami i kolekcjonerami sztuki, spacery po ekspozycjach wraz z przewodnikami, quizy, koncerty i warsztaty artystyczne. My zachęcamy Was także do zwiedzenia Zamku Cesarskiego oraz Rogalowego Muzeum Poznania. Wprawdzie tym ostatnim wejście będzie kosztować 10 złotych, ale w tej cenie zostanie zorganizowany także pokaz rogalowy.

Zachęcamy Was do odwiedzenia stron promujących Wasze miasta i dokładnego zapoznania się z ofertą tej imprezy kulturalnej. Tym bardziej, że Noc Muzeów to jedyna taka noc w roku, warto więc skorzystać z okazji i spędzić ją na poznawaniu historii i sztuki. Przypominamy też, że większość placówek muzealnych w Polsce w niedzielę 21 maja, będzie nieczynna.

Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.