Nie Polska, a Korea stanie się organizatorem Światowego Jamboree Skautowego w 2023 roku

17 sierpnia 2017
Konrad Kmieć, ZHP

Polska kandydowała do bycia organizatorem World Scout Jamboree, najważniejszego wydarzenia Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM). W tajnym głosowaniu ustalono jednak, że 25 edycję imprezy przygotuje Korea.

Konrad Kmieć, ZHP

Konrad Kmieć, ZHP

Światowe Jamboree Skautowe  to największa i najważniejsza impreza, organizowana przez WOSM. Co cztery lata bierze w niej udział do 50 tysięcy młodych ludzi, w wieku od 14 do 17 lat. Do tej pory wydarzenie odbyło się już w Wielkiej Brytanii, Szwecji, Japonii, a za dwa lata, w 2019 roku, ma być zorganizowane w Stanach Zjednoczonych.

Polska przez trzy lata prowadziła międzynarodową kampanię, która miała promować nasz kraj jako organizatora WOSM. Docelowo kierowana ona była do 40 milionów młodych osób, którzy dzięki temu mogli ujrzeć Polskę jako kraj atrakcyjny przede wszystkim turystycznie, ale także i biznesowo.  Polskie ZHP chciało urządzić Światowe Jamboree Skautowe w Gdańsku, a dokładnie na Wyspie Sobieszewskiej.

– Ostatnie trzy lata międzynarodowej kampanii promującej Polskę jako gospodarza Światowego Jamboree Skautowego było niesamowitą, przeprowadzoną chyba po raz pierwszy na taką skalę, promocją naszego kraju za granicą.- mówi Małgorzata Sinica, Naczelnik ZHP.

Konrad Kmieć, ZHP

Konrad Kmieć, ZHP

Światowa Konferencja Ruchu Skautowego odbyła się 14 sierpnia, w Baku w Azerbejdżanie. Jak na każdym spotkaniu, które organizowane jest co trzy lata,  wybrano nowe władze WOSM, oraz państwo mające przygotować kolejną imprezę skautową. Na tegoroczną konferencję, z Polski, udała się 40-osoba delegacja.

Światowa Organizacja Ruchu Skautowego podczas głosowania zadecydowała, że organizatorem imprezy w 2023 roku zostanie Korea. Pomimo, takiego wyboru Prezydent Miasta Gdańska, Paweł Adamowicz, uważa, że czas przygotowań i promocji Polski i miasta, którym zarządza i się opiekuje, przyniósł pozytywne efekty — To był niesamowity czas dla Gdańska. Czas nawiązywania przyjaźni i prezentowania Gdańska, jako sprawnego gospodarza wydarzeń międzynarodowych. Jestem dumny, że harcerscy wolontariusze ZHP reprezentowali Gdańsk i Polskę na wielu spotkaniach i konferencjach skautowych. Iskra, którą niosą ze sobą z Gdańska – Miasta Solidarności – już rozbłysła w wielu punktach na świecie- mówi.

Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.