Najpiękniejsze zamki świata. Nasze TOP 5

13 lutego 2018
zamki

W bajkach są pięknymi domami księżniczek i książąt, w realnym świecie dostojnymi siedzibami władców oraz rycerzy, a także silnymi warowniami. Jakie sekrety kryją najpiękniejsze zamki świata?  Czym przyciągają turystów do swoich komnat? Próbujemy zgłębić ich tajemnice.

zamekZamek Swallows Nest Castle. Krym

Swallows Nest Castle to neogotycki zamek na Krymie, znany na świecie jako Jaskółcze Gniazdo. Wybudowano go na początku drugiej dekady XX wieku. Charakteryzuje go nie tylko nostalgiczny wygląd, ale także niewielkie rozmiary oraz położenie na skraju klifu. Zanim powstała obecna wersja warowni, stała tu drewniana chata, jednego z rosyjskich generałów.

Alhambra w Granadzie. Hiszpania

zamekAlhambra to jeden z najpiękniejszych zamków Królestwa Hiszpanii. Położony w Granadzie, jest zespołem pałacowym, który został wybudowany w XIII wieku. Jego piękno i doskonałość sprawiło, że pod koniec XX wieku trafił on na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Główną atrakcją tego miejsca jest usytuowana na wewnętrznym dziedzińcu fontanna, oparta na 12 kamiennych lwach. Zwiedzając Alhabrę warto zwrócić także uwagę na dekoracyjne ściany i łuki, a także rzeźbienia. Miejsce to nazywane jest „arabską sztuką w samym sercu Hiszpanii”.

Zamek Białej Czapli w Himeji. Japonia

Pierwotna postać Zamku Białej Czapli w Himeji, wybudowana w pierwszej połowie XIV wieku, miała postać fortu. Obecna jego forma, która wpisana została na listę Światowego dziedzictwa UNESCO, powstała dopiero pod koniec XVI wieku. Charakterystyczne dla tego miejsca są biała fasada budynku, a także zawiły ciąg ścieżek, prowadzących do najważniejszego w tym miejscu bastionu. Zamek Białej Czapli w Himeji stał się jedną z głównych i najchętniej odwiedzanych przez turystów atrakcji Japonii.

zamekZamek Neuschwanstein Schloss w Bawarii. Niemcy

Zamek Neuschwanstein w Bawarii to dawna prywatna siedziba króla Ludwika II. Obecnie, co roku odwiedza to miejsce prawie półtora miliona miłośników podróży. Nie sposób się im dziwić, bowiem to miejsce przypomina typowy bajkowy pałac, w którym mieszkali królowie wraz z rycerzami. W rzeczywistości jednak miejsce to miało być „Zamkiem Przyjaźni”. Charakterystyczne są tu wapienne fasady, urocze wieże, romantyczne dziedzińce, a także położenie na skale. Sam właściciel tego miejsca nie nacieszył się nim jednak, bowiem mieszkał tu tylko niespełna pół roku, w dodatku budowę zamku ukończono dopiero po jego śmierci, więc nie widział też go w całej jego okazałości i świetności.

Zamek Książ. Polska

Omawiając najpiękniejsze zamki świata nie można zapomnieć o naszych, polskich warowniach. Według nas najpiękniejszą z nich jest Zamek Książ. Romantyczna i bajkowa sceneria tego miejsca przyciąga turystów 365 dni w roku. Polski zamek na skale nazywany jest „Perłą Śląska”. Inicjatorem budowy tego miejsca był jeden z książąt piastowskich. Chcąc poznać dogłębnie historię tego miejsca polecamy zwiedzanie zamku z przewodnikiem, jedną z kilku tematycznych tras do wyboru. Nie zapomnijcie zajrzeć też do tutejszych stajni, w których hodowane są piękne ogiery oraz Palmiarni, gdzie rośnie 250 gatunków roślin z różnych stron świata.