Najpiękniejsze świątynie prawosławne w Moskwie

9 września 2017
katedra

Dawniej było tu około 1600 cerkwi, dziś pozostało z nich nie wiele ponad 25%. Mimo to trudno wybrać te najpiękniejsze. Każda z nich bowiem zachwyca swą architekturą, kolorami a przede wszystkim bogatym wnętrzem. Niektóre przypominają baśniową krainę lub królewskie zamki, a inne stwarzają pozory bardzo skromnych świątyń. Ale to tylko pozory, wewnątrz każdej z nich znajduje się przepych. Poznajcie najpiękniejsze świątynie prawosławne w Moskwie.

Sobór Wasyla Błogosławionego

cerkiewPatrząc na tą bajkową wręcz budowlę odnosi się wrażenie, że zbudowana została z barwnych landrynek. To zdecydowany numer jeden wśród wszystkich prawosławnych świątyń w Rosji. Cerkiew powstała na polecenie Iwana Groźnego, w drugiej połowie XVI wieku, na pamiątkę wygrania bitwy z Tatarami. Świątynia posiada 9 kaplic, 19 dzwonów, oraz znajduje się na liście UNESCO.

Sobór Michała Archanioła

Świątynia wchodzi w skład Kremla. Jej pierwsza wersja wybudowana została w pierwszej połowie XIV wieku, ale nie całe 200 lat później Sobór został przebudowany. Z 54 grobów znajdujących się w tym miejscu, 8 należy do rosyjskich carów.  Pochowany został tu między innymi Iwan IV Groźny oraz jego syn Fiodor I. Skromny wygląd zewnętrzny nadrabia wnętrze świątyni, w której główną atrakcję stanowi ściana pokryta ikonami z XIX wieku.

Cerkiew Złożenia Szat

Cerkiew znajduje się w pobliżu Kremla i jest najmniejszą świątynią w jego najbliższym otoczeniu. Niewielka i skromna budowla przyciąga uwagę nie tylko złotą kopułą, ale także swoim kształtem oraz ikonostasem znajdującym się wewnątrz świątyni, powstałym w pierwszej połowie XVII wieku.

Cerkiew Trójcy Świętej w Oriechowo- Borisowo

Świątynia wyróżnia się wśród innych moskiewskich cerkwi tym, że pokryta jest nie złotymi, ale niebieskimi kopułami. Dodatkowo cała posiada tylko i wyłącznie opływowe kształty. Jest to dość nowy budynek, jako że został wybudowany na przełomie XX i XXI wieku. Wyjątkowości temu miejscu dodaje nie tylko przepych i bogate zdobienia wewnątrz cerkwi, ale także znajdujący się tu porcelanowy ikonostas.

Sobór Chrystusa Zbawiciela

MoskwaTo największa prawosławna świątynia w Rosji, ale i na całym świecie. Sobór powstał w XIX wieku, a jego budowa trwała aż 44 lata. Niestety, pierwotna wersja świątyni została wysadzona w 1931 roku, a odbudowa jej nastąpiła dopiero w ostatnim dziesięcioleciu XX wieku.

Cerkiew Opieki Matki Bożej w Fili

Ta świątynia przyciąga wzrok przede wszystkim swoją architekturą. Przypomina bowiem piętrowy tort. Powstała w ostatnim dziesięcioleciu XVII wiek, w dzielnicy Fili. Warto zwrócić tu uwagę przede wszystkim na piękne witraże, jak również na dwugłowe orły i cerkiewne korony, które znajdują się na kopułach. Podczas II wojny światowej cerkiew przemieniono w polowy szpital, a zaraz po niej- w magazyn,następnie otwarto tu muzeum, które znajduje się w tym miejscu do dziś, pomimo, iż obiekt obecnie stanowi także prawosławną świątynię.

Cerkiew św. Jana Rycerza

Barokowa świątynia przyciąga uwagę ośmioboczną wieżą, ozdobną balustradą i kolorową (żółto-zieloną) kopułą ze wzorem geometrycznym. Budynek powstał za panowania Piotra I. Wewnątrz cerkwi warto zwrócić przede wszystkim uwagę na liczne ikony, które zostały tu przeniesione z innych prawosławnych kościołów.

 

Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.