Najpiękniejsze świątynie prawosławne w Moskwie

9 września 2017
katedra

Dawniej było tu około 1600 cerkwi, dziś pozostało z nich nie wiele ponad 25%. Mimo to trudno wybrać te najpiękniejsze. Każda z nich bowiem zachwyca swą architekturą, kolorami a przede wszystkim bogatym wnętrzem. Niektóre przypominają baśniową krainę lub królewskie zamki, a inne stwarzają pozory bardzo skromnych świątyń. Ale to tylko pozory, wewnątrz każdej z nich znajduje się przepych. Poznajcie najpiękniejsze świątynie prawosławne w Moskwie.

Sobór Wasyla Błogosławionego

cerkiewPatrząc na tą bajkową wręcz budowlę odnosi się wrażenie, że zbudowana została z barwnych landrynek. To zdecydowany numer jeden wśród wszystkich prawosławnych świątyń w Rosji. Cerkiew powstała na polecenie Iwana Groźnego, w drugiej połowie XVI wieku, na pamiątkę wygrania bitwy z Tatarami. Świątynia posiada 9 kaplic, 19 dzwonów, oraz znajduje się na liście UNESCO.

Sobór Michała Archanioła

Świątynia wchodzi w skład Kremla. Jej pierwsza wersja wybudowana została w pierwszej połowie XIV wieku, ale nie całe 200 lat później Sobór został przebudowany. Z 54 grobów znajdujących się w tym miejscu, 8 należy do rosyjskich carów.  Pochowany został tu między innymi Iwan IV Groźny oraz jego syn Fiodor I. Skromny wygląd zewnętrzny nadrabia wnętrze świątyni, w której główną atrakcję stanowi ściana pokryta ikonami z XIX wieku.

Cerkiew Złożenia Szat

Cerkiew znajduje się w pobliżu Kremla i jest najmniejszą świątynią w jego najbliższym otoczeniu. Niewielka i skromna budowla przyciąga uwagę nie tylko złotą kopułą, ale także swoim kształtem oraz ikonostasem znajdującym się wewnątrz świątyni, powstałym w pierwszej połowie XVII wieku.

Cerkiew Trójcy Świętej w Oriechowo- Borisowo

Świątynia wyróżnia się wśród innych moskiewskich cerkwi tym, że pokryta jest nie złotymi, ale niebieskimi kopułami. Dodatkowo cała posiada tylko i wyłącznie opływowe kształty. Jest to dość nowy budynek, jako że został wybudowany na przełomie XX i XXI wieku. Wyjątkowości temu miejscu dodaje nie tylko przepych i bogate zdobienia wewnątrz cerkwi, ale także znajdujący się tu porcelanowy ikonostas.

Sobór Chrystusa Zbawiciela

MoskwaTo największa prawosławna świątynia w Rosji, ale i na całym świecie. Sobór powstał w XIX wieku, a jego budowa trwała aż 44 lata. Niestety, pierwotna wersja świątyni została wysadzona w 1931 roku, a odbudowa jej nastąpiła dopiero w ostatnim dziesięcioleciu XX wieku.

Cerkiew Opieki Matki Bożej w Fili

Ta świątynia przyciąga wzrok przede wszystkim swoją architekturą. Przypomina bowiem piętrowy tort. Powstała w ostatnim dziesięcioleciu XVII wiek, w dzielnicy Fili. Warto zwrócić tu uwagę przede wszystkim na piękne witraże, jak również na dwugłowe orły i cerkiewne korony, które znajdują się na kopułach. Podczas II wojny światowej cerkiew przemieniono w polowy szpital, a zaraz po niej- w magazyn,następnie otwarto tu muzeum, które znajduje się w tym miejscu do dziś, pomimo, iż obiekt obecnie stanowi także prawosławną świątynię.

Cerkiew św. Jana Rycerza

Barokowa świątynia przyciąga uwagę ośmioboczną wieżą, ozdobną balustradą i kolorową (żółto-zieloną) kopułą ze wzorem geometrycznym. Budynek powstał za panowania Piotra I. Wewnątrz cerkwi warto zwrócić przede wszystkim uwagę na liczne ikony, które zostały tu przeniesione z innych prawosławnych kościołów.

 

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję