Najpiękniejsze Parki Narodowe świata

12 września 2017
mammoth-

Nie sposób stworzyć obiektywnego rankingu przedstawiającego najpiękniejsze Parki Narodowe świata. To wręcz niemożliwe. Każdy z nich bowiem ma w sobie coś wyjątkowego, charakterystyczną florę, faunę czy ukształtowanie. Po długich rozmyślaniach, wybraliśmy 8, które urzekły nas najbardziej. Sprawdźcie czy zgadzacie się z naszym wyborem.

parki narodoweYellowstone to miejsce zamieszkania Misia Yogi. I choć bajkowego niedźwiadka tu nie spotkacie to prawdziwego grizzly macie szansę. Ten park narodowy USA to jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie, a to dzięki wapiennym tarasom, w których występuje około 10 000 gorących źródeł, a także gejzerom oraz bazaltowym rumowiskom skalnym.

Jotunheimen to największy park narodowy znajdujący się w Norwegii. Charakteryzuje się on pięknym, aczkolwiek bardzo surowym krajobrazem górskim a także występowaniem lodowców. Najpotężniejszy to Jostedalbreen. Jego wysokość wynosi prawie 2000 metrów n.p.m., a powierzchnia około 486 km2. Co więcej, jest to największy lodowiec, należący do Europy kontynentalnej. Turyści odwiedzają to miejsce przede wszystkim po to, aby zobaczyć efekt jaki dają błękitne strumienie po nim spływające.

Mesa Verde to park narodowy w stanie Kolorado, w USA. Liczy on sobie ponad 110 lat i jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Warto tu przyjechać zobaczyć pueblo czyli Skalne Miasto, w którym w XII wieku zamieszkiwali Indianie Anasazi. Oprócz mieszkań znajdują się tu także ich miejsca święte i kultu religijnego.

parki narodoweArches to kolejny park narodowy Stanów Zjednoczonych, usytuowany w Utach. Wyjątkowości temu miejscu nadają czerwone łuki oraz inne formy skalne, które natura tworzyła tutaj przez około 100 milionów lat. Szczęśliwcy będą mogli też podejrzeć życie pum w ich naturalnym środowisku.

Ras Muhammad to morski park narodowy usytuowany w Egipcie. Składa się on zarówno z części lądowej jak i morskiej. Niezwykle czysta woda na terenie parku sprawia, że nie trzeba nurkować aby móc podziwiać piękno tutejszego podwodnego świata. Tworzą go liczne i barwne koralowce, mięczaki, skorupiaki, żółwie morskie, rozgwiazdy oraz egzotyczne ryby, między innymi mureny, barakudy, rekiny białopłetwe, a także wargacze.

Bandai- Asahi to park narodowy położony w Japonii. Na jego terenie znajdują się cztery aktywne wulkany, w tym Bandai, który jest najgroźniejszym w całym kraju. Krajobraz tego parku należy do jednego z najpiękniejszych w całej Azji. Na uwagę turystów oprócz wulkanów zasługuje tu także wodospad Nakanosawa oraz piękno Gór Echigo.

parki narodoweSkaftafell jest jednym z parków narodowych Islandii. Charakteryzuje się on krajobrazem wulkanicznym. Jedną z największych tutejszych atrakcji są bazaltowe skały, po których spływają kaskady wody. Trzeba też zaznaczyć, że większość parku zajęta jest przez lodowiec Vatnajokull. Jego ogromna powierzchnia sprawia, że jest on trzecim co do wielkości lodowcem na świecie i drugim w Europie.

Góry Flindersa to park narodowy usytuowany w Południowej Australii. Tutejsze 500 kilometrowe pasmo górskie odznacza się różnymi formami i barwami skalnymi, a to przez to, że powstały z różnych ich rodzajów, tj. łupków, dolomitów i kwarcytów. Dawniej na tym terenie wydobywano złoża ołowiu, miedzi i srebra. Inne atrakcje tego parku to eukaliptusowy las oraz miejsca, które zamieszkiwali Aborygeni.

Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.