Jarmark Świętego Dominika- niezwykła, letnia atrakcja Gdańska

28 lipca 2017
Jarmark Świętego Dominika

Już od 757 lat, w Gdańsku, organizowany jest Jarmark Świętego Dominika. To jedna z największych i najważniejszych imprez tego miasta. Wiąże się ona z wieloma tradycjami i zwyczajami. Ma jednak przede wszystkim charakter kupiecki. W tym miejscu bowiem, przez trzy tygodnie licząc od 29 lipca tego roku, można będzie kupić tu i mydło i powidło, dobrze zjeść, a także wypatrzeć wśród staroci tak zwane „białe kruki”.

Jarmark Świętego DominikaCo roku w okresie trwania Jarmarku Świętego Dominika, Gdańsk odwiedzają miliony osób z całej Europy, aby wziąć udział w tym wydarzeniu. W tym czasie rozstawionych jest tu tysiące stoisk z różnego rodzaju asortymentem, a także odbywają się tu liczne imprezy rozrywkowe. Na kramach można dostać nie tylko ubrania, kosmetyki, biżuterię, czy sprzęt AGD, ale także rękodzieła tutejszych artystów oraz naturalne wyroby spożywcze, jak swojskiej roboty sery, chleby, miody z okolicznych pasiek oraz inne produkty regionalne. Nie można zapomnieć też o złocie tutejszych terenów czyli bursztynie. Dodatkowo na Jarmarku znajduje się także tak zwany Pchli Targ, na którym można odszukać wiele interesujących staroci, między innymi cennych pozycji wydawniczych, w tym starych, niedostępnych już w antykwariatach komiksów, zabytkowe zegary, lustra czy cenne obrazy. Oprócz kramów spotyka się tu ulicznych grajków oraz krajowych artystów, zarówno ze świata muzyki jak i filmu czy teatru. Odbywają się bowiem liczne spektakle teatralne oraz koncerty. – Jarmark Św. Dominika to wielka tradycja i wielka marka Gdańska. Jest dla nas prawdziwą dumą- mówi zastępca Prezydenta Miasta Piotr Grzelak.

Jarmark Świętego DominikaW tym roku organizatorzy tego przedsięwzięcia wraz z władzami miasta przygotowali dla mieszkańców i turystów dodatkowe atrakcje. Jedną z nich będzie 16 trębaczy wykonujących specjalny hejnał, który będzie można usłyszeć podczas jarmarkowych wydarzeń. Maciej Glamowski, wiceprezes zarządu Międzynarodowych Targów Gdańskich,  zapowiada także inne zmiany podczas imprezy – Pierwsza ma charakter bardzo symboliczny, bo po raz pierwszy Jarmark przekracza granicę Motławy. Dzięki nowej kładce możemy zaprosić na koncert otwierający na Ołowiance, ale też po raz pierwszy jarmarkowe stoiska pojawią się na ul. Stągiewnej. Druga zmiana to miejsce otwarcia i zakończenia Jarmarku. Oba wydarzenia będą miały miejsce na przedprożu Dworu Artusa – mówi. Podczas rozpoczęcia imprezy, na Targu Węglowym, 29 i 30 lipca odbędzie się również kolejna akcja promująca CEV Mistrzostwa Europy w piłce siatkowej mężczyzn EUROVOLLEY POLAND 2017. W akcji udział wezmą siatkarze Lotosu Trefla Gdańsk oraz maskotka Orzeł. Natomiast na koncercie otwierającym Jarmark, gwiazdą wieczoru będzie Ania Dąbrowska, a oprócz niej wystąpi  także zespół Sound’n’Grace.

Kolejną atrakcją dla uczestników Jarmarku jest możliwość skorzystania w tym roku ze specjalnej aplikacji, która umożliwi bezproblemowe odnalezienie konkretnych, interesujących ich stoisk, ale przede wszystkim, dzięki której będą mogli zwiedzić Gdańsk. I tu niespodzianka, specjalnie na tą okazję  mistrz olimpijski w żeglarstwie Mateusz Kusznierewicz oraz podróżnik Marek Kamiński, przygotowali dwie trasy, którymi najlepiej można poznać to miasto.