Jak się ubrać na jesienny trekking?

13 października 2017
odzież górska

Jesień to idealna pora na górskie wypady trekkingowe. Nie ma już dokuczających upałów, ani jeszcze szczypiących w uszy mrozów. Jednak ta pora roku jest bardzo przebiegła i nieodpowiednie przygotowanie się do wędrówki, pod względem ubioru, może zakończyć się przeziębieniem. Dlatego warto wiedzieć jak się ubrać na jesienny trekking, tak aby do domu wrócić bez kataru i bolącego gardła.

Najlepszym sposobem ubioru na górskie trekkingi jest tak zwane „na cebulkę”, czyli warstwowo. Dzięki temu, gdy będzie zimno można założyć na siebie dodatkową bluzę lub polar, a gdy za gorąco, to je zdjąć. W ten sposób zmiany pogody nie straszne są wędrowcom. Istotną sprawą jest także dobór jakościowy ubrań, nie wskazane są bowiem bluzki i t-shirty ze sztucznych materiałów, przez które człowiek się poci i nie odprowadza wilgoci na zewnątrz. Dużą rolę odgrywają także odpowiednie buty, skarpety, a nawet bielizna. Poniżej przedstawiamy zatem  elementy ubioru, na które powinieneś zwrócić uwagę przed wyprawą w góry.

Buty

trekking2Nie mogą powodować obtarć ani odparzeń. Najlepiej, aby były za kostkę, dzięki temu nie tylko zapewnią ciepło, ale także odpowiednią stabilność na nierównym podłożu. W ten sposób wyeliminowana zostanie możliwość skręcenia kostki bądź upadku. Dużą rolę odgrywa tu także gruba i gumowa podeszwa o nieproporcjonalnych żłobieniach. Warto także wybrać wodoodporne obuwie, które sprawdzi się podczas wędrówek w czasie deszczu jak również, gdy trzeba będzie przejść przez płytki strumyk. Nie należy jednak zapominać, przed wyruszeniem w drogę, o ich zaimpregnowaniu.

Skarpety

Najlepsze skarpety do trekkingu to te uszyte z naturalnych materiałów, takich jak wełna, które nie dość, że są ciepłe to także pochłaniają i odprowadzają wilgoć. Dodatkowym atutem jest bezuciskowość skarpet, dzięki czemu przepływ krwi w stopach nie zostaje zaburzony oraz brak szwów, które często powodują otarcia.

Kurtka

Kurtka do trekingu powinna być wodoszczelna, ale także oddychająca, dlatego w tym przypadku sprawdzi się ta z membraną. Zalecane jest również, aby posiadała ona kaptur i była lekka. Nie może być bardzo obcisła, bowiem nie powinna nigdzie uciskać ani opinać. Ruchy w niej powinny być swobodne.

Bluza lub polar

odzież górskaBluzy i polary to warstwa odzieży, którą nakłada się na T-shirty bądź podkoszulki z długimi rękawami. Zapewniają one wtedy dodatkowe ciepło, a w razie potrzeby zawsze można je zdjąć. Jeśli bluza to najlepiej stretchowa, jest rozciągliwa przez co nie krępuje ruchów oraz cienka, dzięki czemu z powodzeniem zmieści się pod każdą kurtką i zapewni odpowiednie ciepło. Polary mają tą zaletę, że są grube, przez co bardzo ciepłe. Oba warianty powinny być zapinane wysoko pod szyję.

T-shirt lub podkoszulek z długim rękawem

T-shirty i podkoszulki z długim rękawem powinny być kupowane na dziale bielizny termoaktywnej. Jest ona „oddychająca”, odprowadza wilgoć i zapewnia ciepło, bowiem jest dobrym termicznym izolatorem. Często też nie posiada szwów, dzięki czemu nie obciera. Dobrej jakości bielizna termoaktywna posiada także właściwości bakteriobójcze.

Spodnie

Podobnie jak inne elementy odzieży trekkingowej powinny być przeciwdeszczowe, „oddychające” oraz swobodne, tak, aby nie krępowały ruchów. Dodatkowymi atutami, idealnie dobranych spodni do trekingu, jest szybkoschnący materiał oraz ściągacz w nogawkach. Wiele osób zwraca także uwagę na to, aby ten element garderoby posiadał dużą ilość kieszeni.