Jak przełamać strach przed podróżowaniem?

5 października 2017
strach przed podróżowaniem

Z zachwytem i zazdrością słuchasz kolejnych opowieści swoich znajomych z pobytu w egzotycznym miejscu świata. Tyle razy już chciałeś zacząć podróżować, ale zawsze Cię coś powstrzymywało. Czasem był to brak pieniędzy, czasem brak kompana do wspólnej wędrówki, innym razem zbyt krótki urlop. Jednak jeśli się dobrze zastanowisz, to okazuje się, że wszystkie te powody są tylko wymówkami przed tym, aby wyruszyć. Zatem jak przełamać strach przed podróżowaniem?

strach przed podróżowaniemZ doświadczenia Ci napiszę, że najtrudniej jest zrobić ten pierwszy krok, czyli zarezerwować bilet lotniczy lub PKP. Gdy już tego dokonasz zaczynasz odczuwać przyjemność z dalszego planowania podróży: wyboru miejsca noclegowego, a także atrakcji, które chcesz zobaczyć. Kolejny kryzys przychodzi w momencie kiedy nadejdzie godzina „0” i trzeba wyjść z domu. W tym czasie, w umyśle, powstaje wiele wątpliwości. Tym bardziej jeśli zdecydowałeś się wyruszyć samemu. Kiedy jednak zamkniesz już za sobą drzwi od mieszkania, znajdziesz się w taksówce, na lotnisku czy dworcu PKP, wszystkie te negatywne myśli się ulatniają i zaczynasz cieszyć się podróżą.

No cóż, ale aby do tego doszło trzeba podjąć ten pierwszy krok i przełamać strach przed podróżowaniem. Jak tego dokonać? Nie jest to łatwe, ale nie niemożliwe. Pierwszą wyprawę warto odbyć w gronie zaufanych przyjaciół albo choć przynajmniej z biurem podróży. W grupie łatwiej się oswoić z nowym otoczeniem, a także podjąć wyzwanie. Poza tym zawsze będziesz się czuć pewniej w obcym kraju z osobami, które znasz, i które mówią w Twoim języku. Aczkolwiek, nie zapominaj, że podróż ma kształcić i służyć temu, abyś poznawał innych ludzi, ich zwyczaje, język i kuchnię. Spróbuj się więc jak najbardziej otworzyć na to kogo i co spotkasz na swojej drodze.

strach przed podróżowaniemKiedy postanowisz wybrać się na wycieczkę sam, pamiętaj, że w każdym zakątku świata ludzie choć są inni, to jednak tacy sami. Zastanawiasz się co mam na myśli? Otóż, niezależnie od koloru skóry, tradycji, religii czy płci, ludzie zazwyczaj chętnie udzielają pomocy zbłąkanemu wędrowcowi. Wystarczy, że powiesz, że podróżujesz sam i szukasz ciekawych miejsc do zobaczenia, restauracji, w której można zjeść smacznie i niedrogo, czy czystego i zaufanego miejsca noclegowego. Jeśli się zgubisz, nie wstydź się o tym powiedzieć mieszkańcom danego kraju, na pewno chętnie pomogą Ci wrócić do Twojej bazy.

Warto też, abyś przed rozpoczęciem planowania podróży porozmawiał sam z sobą i zapytał siebie czego tak naprawdę się boisz. Czy jest to lęk przed lataniem, samotnością w podróży, a może obawiasz się lokalnej kuchni czy niekorzystnych warunków sanitarnych? Jak skonkretyzujesz swój strach i poznasz jego powód łatwiej będzie Ci nad nim zapanować. Jeśli bowiem boisz się złych warunków noclegowych wystarczy zamówić pokój w hotelu o lepszym standardzie, gdy czujesz lęk przed lokalną kuchnią warto poznać nazwy najczęstszych dań podawanych w danym kraju, a jeśli boisz się ewentualnych chorób zakaźnych, wystarczy się na nie zaszczepić.

Polecam Ci także czytanie książek podróżniczych osób, które nie raz wyruszały na samotne wyprawy. Szczególnie zachęcam Cię do zapoznania się z reportażami Martyny Wojciechowskiej i Kingi Choszcz a także Jacka Pałkiewicza. Z pewnością pozwolą Ci one nabrać pewności siebie.

Przyjemnego podróżowania

Beata