Ekspres Polski- polska gazeta wydawana na Majorce

28 lipca 2017
Hiszpania

W dobie internetu, kiedy wszystkie informacje można znaleźć w jednym miejscu, okazało się, że wydawanie polskich gazet na terenie Hiszpanii nie ma już sensu, bowiem nastąpił spadek ich czytelności. Ekspres Polski był jedną z gazet migracyjnych, która pojawiła się w formie papierowej, na Majorce, jako miesięcznik kulturalny.

Był on jednym z kilkunastu periodyków migracyjnych na terenie Hiszpanii, wydawanych w ciągu ostatnich 15 lat. Znajdowały się w nim zarówno wybiórcze informacje z Polski, jak również te dotyczące życia Polaków na wyspie. Jednym z felietonistów, których twórczość była zamieszczana w tej gazecie, był Tadeusz Drozda. Poruszał on tematy dotyczące Polski i wydarzeń z nią związanych, czyli między innymi bezrobocia, Rządu, wojska, ale także i historii naszego kraju. Co więcej, jego artykuły choć dotyczyły tematów bardzo kontrowersyjnych, to zawierały sporo elementów humorystycznych, charakteryzujących ten styl dziennikarski.

Ekspres PolskiOprócz felietonów w czasopiśmie można było znaleźć również inne rubryki, między innymi porady praktyczne, które miały pozwolić, Polakom mieszkającym na Majorce, poruszać się bezproblemowo po hiszpańskiej biurokracji i administracji, a także zaznajomić ich z placówkami, w którym mogą uzyskać potrzebną im pomoc, jak również kącik kulinarny, działy motoryzacja, sport czy galeria Michała Strugalskiego, absolwenta poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych, który na swoich rysunkach potrafił w bardzo humorystyczny sposób ukazać sytuacje życia codziennego. W periodyku zamieszczano także wywiady, które zazwyczaj przeprowadzała sama redaktor naczelna czasopisma. Rozmowy prowadzone były zazwyczaj z polskimi emigrantami i dotyczyły ich życia na wyspie, sukcesów, porażek oraz drogi do osiągnięcia określonego celu. Ale był też wywiad z arystokratką Olgą Tyszkiewicz- Bestard oraz jej mężem, emerytowanym Konsulem USA na Majorce.

Analizując archiwalne numery czasopisma można wyciągnąć kilka wniosków dotyczących życia naszych rodaków w tym miejscu. Większość osób, które udzieliły wywiadów, była osobami młodymi, które świadomie wybrały to miejsce na swój Dom i założyły tu swoje biznesy, między innymi gabinet stomatologiczny, firmę transportową czy bar. Jak sami przyznawali, nigdy nie żałowali swojej decyzji o emigracji. Głównym powodem osiedlenia się w tym miejscu był ciepły klimat, a także otwartość do ludzi i zupełnie odmienny styl życia tutejszych mieszkańców. Majorka przez to stała się dla polskich emigrantów miejscem bardzo atrakcyjnym, w którym odnaleźli swoje małe Eldorado.

Ekspres Polski w głównej mierze poruszał życie Polaków na Majorce. Nie komentował natomiast ani wydarzeń politycznych ani gospodarczych, które miały miejsce na wyspie, jak również i w całej Hiszpanii. Znaleźć w nim można też było jednakże informacje o wyjątkowo atrakcyjnych miejscach turystycznych tego kraju, jak również przeredagowywane z innych źródeł (głównie polskich portali i serwisów informacyjnych) wiadomości dotyczące aktualnych wydarzeń w Polsce.

Na podstawie analizy archiwalnych numerów Ekspresu Polski

Beata Dymarska