Dokumenty potrzebne w podróży, czyli jakie zabrać oraz gdzie i jak je wyrobić?

17 czerwca 2017
podróż

Wyjeżdżasz za granicę? Sprawdź zatem jakich dokumentów będziesz potrzebować oraz jak i gdzie je wyrobić.

Dokumenty potrzebne w podróży, potwierdzające naszą tożsamość (dowód osobisty i paszport)

podróżNiezależnie od tego do jakiego państwa się udajemy, będziemy potrzebować dokumentów potwierdzających naszą tożsamość. Zarówno w Polsce jak i krajach należących do Unii Europejskiej wystarczy dowód osobisty, którego używamy na co dzień. Jednak poza ich granicami musimy posiadać paszport. Oba dokumenty muszą być ważne nie tylko w dniu wyjazdu, ale także przez cały czas trwania naszej podróży. Wiele państw wymaga także, aby paszport  był ważny minimum 6 miesięcy od momentu wjazdu na ich teren.  Dokumenty te należy wyrobić również dzieciom, jako, że akt urodzenia nie jest na świecie pełnoprawnym świadectwem potwierdzającym jego tożsamość.

Wniosek o dowód osobisty można złożyć zarówno w Urzędzie Miejskim jak i przez Internet. Należy dołączyć do niego aktualne zdjęcie, bez nakrycia głowy i okularów słonecznych. Za dziecko wniosek składa rodzic. Dzieci powyżej 5 roku życia muszą być obecne w urzędzie podczas składania wniosku. Wyrobienie dowodu osobistego jest bezpłatne, a na jego odbiór czeka się maksymalnie 30 dni.

Paszporty wyrabia się w Urzędach Wojewódzkich. Oprócz zdjęcia i danych osobowych zawierają one także odciski palców. Wyjątkiem jest paszport dziecka, które nie ukończyło 12 roku życia. Dokumenty te są ważne przez 5 lat w przypadku dzieci do 13 roku życia i 10 lat u osób powyżej tego wieku. Ceny wyrobienia paszportu to 30 zł u dzieci do 13 lat, 70 zł dla uczniów od 13 roku życia i studentów oraz 140 zł dla dorosłych. Podczas składania wniosku oprócz potwierdzenia wniesienia opłaty należy mieć przy sobie także dowód osobisty i stary paszport oraz aktualne zdjęcie. 70-80% jego powierzchni musi zajmować twarz, bez kolczyków, uśmiechu, okularów, nakrycia głowy, z odsłoniętym czołem, brwiami i linią uszu. Głowa nie może być przekrzywiona ani ukazywać żadnego profilu. Przy składaniu wniosku dla dziecka muszą być oboje rodzice. Na odbiór paszportu czeka się do 30 dni, a od 1 czerwca tego roku można poprosić o bezpłatną usługę poinformowania o jego gotowości przez e-mail lub SMS.

Wiza turystyczna

Jeśli podróżujemy z biurem podróży, to ono załatwia wyrobienie wizy, więc nie musimy się już o nią martwić. Jeśli jednak czeka nas podróżna własną rękę, wniosek o wizę składa się w konsulacie bądź ambasadzie danego kraju. Większość z nich znajduje się w Warszawie, ale także i wielu dużych, polskich miastach. Przy składaniu wniosku należy posiadać przy sobie także dowód opłaty, aktualne zdjęcie oraz ważny paszport z pustymi miejscami na pieczątki. Wniosek o wizę składa się osobiście lub za pomocą osób trzecich, a informację o decyzji jego akceptacji otrzymujemy zazwyczaj w ciągu kilku dni.

Międzynarodowe prawo jazdy

podróżW krajach Unii Europejskiej polskie prawo jazdy jest akceptowane, jednak w tych, które są stronami Konwencji Wiedeńskiej albo Genewskiej należy posiadać to międzynarodowe. Jeśli nie spełnicie tego warunku żadna wypożyczalnia aut nie udostępni Wam swojego samochodu, a policja w najlepszym tylko wypadku wystawi Wam mandat. Informacje, który dokument powinniście wybrać podróżując po danym kraju, uzyskacie w naszych cyklach ABC kierowcy w Europie oraz ABC kierowcy na świecie. Wniosek o wydanie międzynarodowego prawa jazdy można złożyć osobiście lub za pomocą Poczty Polskiej, w starostwie powiatowym. Należy także dokonać opłaty za dokument w kwocie 35,50 zł. Do wniosku dołącza się aktualne zdjęcie, ważne polskie prawo jazdy oraz dowód uiszczonej opłaty. Na międzynarodowe prawo jazdy czeka się trzy dni, a wydawane jest ono na okres do 3 lat.

Ubezpieczenie podróżne

Dokładnie o rodzajach ubezpieczeń podróżnych pisaliśmy tutaj. Podróżując po krajach Unii Europejskiej należy wyrobić kartę EKUZ. Wnioski składa się w oddziałach NFZ osobiście lub za pomocą osób trzecich. Kartę otrzymuje się od ręki, jeśli jednak nie możecie jej odebrać sami, wybierzcie opcję wysłania do domu lub przekażcie upoważnienie bliskiej osobie. Karta upoważnia Was do otrzymania niezbędnej, podstawowej opieki medycznej w razie nieszczęśliwego wypadku. Warto jednak pomyśleć także o dodatkowym ubezpieczeniu turystycznym, które pokryje wszystkie koszty niezbędnego leczenia szpitalnego i transportu medycznego. Jest ono niezbędne natomiast jeśli macie zamiar podróżować poza granicami Unii Europejskiej.

Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.