Dokumenty potrzebne w podróży, czyli jakie zabrać oraz gdzie i jak je wyrobić?

17 czerwca 2017
podróż

Wyjeżdżasz za granicę? Sprawdź zatem jakich dokumentów będziesz potrzebować oraz jak i gdzie je wyrobić.

Dokumenty potrzebne w podróży, potwierdzające naszą tożsamość (dowód osobisty i paszport)

podróżNiezależnie od tego do jakiego państwa się udajemy, będziemy potrzebować dokumentów potwierdzających naszą tożsamość. Zarówno w Polsce jak i krajach należących do Unii Europejskiej wystarczy dowód osobisty, którego używamy na co dzień. Jednak poza ich granicami musimy posiadać paszport. Oba dokumenty muszą być ważne nie tylko w dniu wyjazdu, ale także przez cały czas trwania naszej podróży. Wiele państw wymaga także, aby paszport  był ważny minimum 6 miesięcy od momentu wjazdu na ich teren.  Dokumenty te należy wyrobić również dzieciom, jako, że akt urodzenia nie jest na świecie pełnoprawnym świadectwem potwierdzającym jego tożsamość.

Wniosek o dowód osobisty można złożyć zarówno w Urzędzie Miejskim jak i przez Internet. Należy dołączyć do niego aktualne zdjęcie, bez nakrycia głowy i okularów słonecznych. Za dziecko wniosek składa rodzic. Dzieci powyżej 5 roku życia muszą być obecne w urzędzie podczas składania wniosku. Wyrobienie dowodu osobistego jest bezpłatne, a na jego odbiór czeka się maksymalnie 30 dni.

Paszporty wyrabia się w Urzędach Wojewódzkich. Oprócz zdjęcia i danych osobowych zawierają one także odciski palców. Wyjątkiem jest paszport dziecka, które nie ukończyło 12 roku życia. Dokumenty te są ważne przez 5 lat w przypadku dzieci do 13 roku życia i 10 lat u osób powyżej tego wieku. Ceny wyrobienia paszportu to 30 zł u dzieci do 13 lat, 70 zł dla uczniów od 13 roku życia i studentów oraz 140 zł dla dorosłych. Podczas składania wniosku oprócz potwierdzenia wniesienia opłaty należy mieć przy sobie także dowód osobisty i stary paszport oraz aktualne zdjęcie. 70-80% jego powierzchni musi zajmować twarz, bez kolczyków, uśmiechu, okularów, nakrycia głowy, z odsłoniętym czołem, brwiami i linią uszu. Głowa nie może być przekrzywiona ani ukazywać żadnego profilu. Przy składaniu wniosku dla dziecka muszą być oboje rodzice. Na odbiór paszportu czeka się do 30 dni, a od 1 czerwca tego roku można poprosić o bezpłatną usługę poinformowania o jego gotowości przez e-mail lub SMS.

Wiza turystyczna

Jeśli podróżujemy z biurem podróży, to ono załatwia wyrobienie wizy, więc nie musimy się już o nią martwić. Jeśli jednak czeka nas podróżna własną rękę, wniosek o wizę składa się w konsulacie bądź ambasadzie danego kraju. Większość z nich znajduje się w Warszawie, ale także i wielu dużych, polskich miastach. Przy składaniu wniosku należy posiadać przy sobie także dowód opłaty, aktualne zdjęcie oraz ważny paszport z pustymi miejscami na pieczątki. Wniosek o wizę składa się osobiście lub za pomocą osób trzecich, a informację o decyzji jego akceptacji otrzymujemy zazwyczaj w ciągu kilku dni.

Międzynarodowe prawo jazdy

podróżW krajach Unii Europejskiej polskie prawo jazdy jest akceptowane, jednak w tych, które są stronami Konwencji Wiedeńskiej albo Genewskiej należy posiadać to międzynarodowe. Jeśli nie spełnicie tego warunku żadna wypożyczalnia aut nie udostępni Wam swojego samochodu, a policja w najlepszym tylko wypadku wystawi Wam mandat. Informacje, który dokument powinniście wybrać podróżując po danym kraju, uzyskacie w naszych cyklach ABC kierowcy w Europie oraz ABC kierowcy na świecie. Wniosek o wydanie międzynarodowego prawa jazdy można złożyć osobiście lub za pomocą Poczty Polskiej, w starostwie powiatowym. Należy także dokonać opłaty za dokument w kwocie 35,50 zł. Do wniosku dołącza się aktualne zdjęcie, ważne polskie prawo jazdy oraz dowód uiszczonej opłaty. Na międzynarodowe prawo jazdy czeka się trzy dni, a wydawane jest ono na okres do 3 lat.

Ubezpieczenie podróżne

Dokładnie o rodzajach ubezpieczeń podróżnych pisaliśmy tutaj. Podróżując po krajach Unii Europejskiej należy wyrobić kartę EKUZ. Wnioski składa się w oddziałach NFZ osobiście lub za pomocą osób trzecich. Kartę otrzymuje się od ręki, jeśli jednak nie możecie jej odebrać sami, wybierzcie opcję wysłania do domu lub przekażcie upoważnienie bliskiej osobie. Karta upoważnia Was do otrzymania niezbędnej, podstawowej opieki medycznej w razie nieszczęśliwego wypadku. Warto jednak pomyśleć także o dodatkowym ubezpieczeniu turystycznym, które pokryje wszystkie koszty niezbędnego leczenia szpitalnego i transportu medycznego. Jest ono niezbędne natomiast jeśli macie zamiar podróżować poza granicami Unii Europejskiej.

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję