Czym podróżować?

9 marca 2018
podróż

Na dworze temperatura znacznie poniżej zera, słońca też jest zbyt mało, aby wykrzesać z siebie choć odrobinę energii. W redakcji mała stagnacja, każdy chodzi zamyślony i już marzy o kolejnej podróży w nieznane. Gdzie tym razem Naczelny nas pośle? Gdzie, ale także czym? I zdaje się, że jest to pytanie, na które odpowiedź chcielibyśmy poznać najbardziej.

podróżSposobów podróżowania jest wiele. Każdy z nich wydaje się interesujący. My najczęściej miasta i wsie zwiedzamy pieszo, jesteśmy wtedy pewni, że nic ważnego i ciekawego się przed nami nie ukryje. W ten sposób na Malcie, w jednej z małych, wąskich uliczek, trafiliśmy na teatr na świeżym powietrzu, a w Barcelonie mogliśmy obserwować jak wyglądają protesty uliczne. Co to nam dało? Poznaliśmy te miejsca od strony życia jego mieszkańców, a tego się nie doświadczy zza okna samochodu czy autobusu.

podróżPiesze wędrówki można zastosować przy niewielkich odległościach, kilku lub kilkunastu kilometrów, jednak czym podróżować kiedy musimy pokonać setki a nawet tysiące mil? Tu opcji też mamy wiele. Jedną z nich jest lot samolotem. To najbezpieczniejszy środek transportu jaki mamy do wyboru. Jak podają statystyki, oparte na badaniach przeprowadzonych przez ASN, ilość wypadków samolotów pasażerskich znacznie maleje. Cztery lata temu łączna liczba śmiertelnych katastrof lotniczych z udziałem linii pasażerskich, wyniosła 21, w 2016 roku- 16, a rok później o kolejne 6 mniej. Dlatego warto opanować strach przed lataniem, tym bardziej, że wielką zaletą lotu jest to, że w zaledwie kilka godzin możemy być na drugim końcu Europy lub na innym kontynencie. Prędkość przelotowa może bowiem osiągać nawet ponad 1000 km/h. Co więcej obecne linie lotnicze oferują bilety prawie za bezcen, ich ceny kształtują się nawet od kilkunastu złotych w jedną stronę, za przelot między miastami europejskimi. Trzeba się jednak wtedy liczyć ze znacznym ograniczeniem wielkości i ilości naszego bagażu.

abc kierowcyBardzo wygodną opcją podróżowania jest wynajęcie samochodu. Wtedy nie musimy martwić się o ilość zabranego bagażu oraz zakupionych pamiątek. Kolejną zaletą jest nieograniczona liczba postojów w miejscach w jakich tylko zechcemy. Możemy również w każdej chwili zboczyć z trasy i wyznaczyć sobie nową. Auto może też stać się dla nas schronieniem, w przypadku gdy nie znajdziemy w danej miejscowości żadnego miejsca noclegowego, w hotelach, hostelach czy pensjonatach. Wprawdzie spanie w samochodzie może nie należy do najwygodniejszych ale zawsze jest bezpieczniejsze i przyjemniejsze aniżeli na ławce w parku. Posiadając aktualne mapy w nawigacji odnalezienie prawidłowej drogi też nie jest trudne. Minusem tej opcji podróży są koszty paliwa. Można je jednak obniżyć decydując się wypożyczyć auto na gaz. Kolejnym konieczność zachowania znacznej ostrożności, bowiem do najczęstszych wypadków transportowych dochodzi właśnie wśród samochodów.

Niewielki koszt wyprawy może zapewnić nam też podróż autobusem. My jednak najmniej lubimy tą opcję transportu. Niewielka ilość postojów, niewielkie toalety (i to też nie wszystkie linie je oferują), brak możliwości kolokwialnego „rozprostowania kości”. Zalety? Zdecydowanie atrakcyjne ceny biletów.