Czego najczęściej Polacy boją się podczas podróży?

24 sierpnia 2017
podróż

Często najważniejszym powodem, dla których nie podejmujemy się podróżowania jest strach, przed samotnością, lataniem, chorobami… Czy wiesz czego najczęściej Polacy boją się podczas podróży? Przeczytaj jakich odpowiedzi, podczas naszej ankiety, padło najwięcej.

Latania

podróżStrach przed lataniem nazywany jest Aerodromofobią. Zazwyczaj występuje on u większości osób, które pierwszy raz mają wsiąść do samolotu. Ryzyko wypadku tym środkiem transportu jest jednak nikłe, a wręcz można powiedzieć że stanowi tysięczne ułamki procenta w porównaniu z wypadkami samochodowymi. Mimo to lęk ten występuje u ponad 30% osób. Jak sobie z nim poradzić? Przede wszystkim nie myśl o tym, a przed samym lotem dobrze wypocznij i się zrelaksuj. Poczytaj książkę, posłuchaj ulubionej muzyki. Warto także, abyś pierwszy lot odbył w towarzystwie doświadczonych już w lataniu przyjaciół. W samolocie, kiedy opanuje Cię stres, zacznij swobodnie i głęboko oddychać. Głęboki wdech nosem i wydech buzią. Terapia oddechem naprawdę pomaga. W czasie lotu czytaj książkę, rozmawiaj z przyjaciółmi, obejrzyj film na tablecie (pamiętaj o słuchawkach), w ten sposób odwrócisz swoją uwagę od tego co się wokół Ciebie dzieje.

Zepsutego auta i wypadku drogowego

Zepsute auto może zdarzyć się każdemu. Niestety, prawdopodobnie kiedy będziesz za granicą ta sytuacja będzie dla Ciebie bardziej stresogenna, aniżeli w Polsce. Jeśli zatem zdecydowałeś się na wypożyczenie samochodu, zanim go odbierzesz sprawdź jego stan techniczny, a także czy posiada aktualny przegląd oraz ubezpieczenie. Dopytaj też, w wypożyczalni, co masz zrobić w razie stłuczki lub jakiejkolwiek usterki. Niech pracownicy dokładnie wypiszą Ci wszystkie telefony, pod którymi możesz uzyskać niezbędną pomoc. Pamiętaj również, aby sprawdzić czy będzie Ci ona udzielona bezpłatnie. W wielu krajach europejskich na autostradach można spotkać budki telefoniczne, które automatycznie połączą Cię z serwisem pomocy drogowej.

Odmiennej kuchni

Smart TravelW krajach europejskich nie jest to zbyt duży problem, najwyżej nie spróbujesz kawioru, żabich udek czy ślimaków. Te i tak często podawane są jako rarytasy lub tylko przystawki. Większość dań w menu zazwyczaj jest wypisana nie tylko w lokalnym języku, ale także angielskim, więc będziesz wiedział co zamawiasz. Sytuacja się komplikuje na przykład w Afryce czy też Azji, gdzie lokalna ludność zjada potrawy przyrządzone ze składników, które dla Europejczyków są nie do przełknięcia, np. małpie móżdżki, świnki morskie, pająki, węże i inne robaki. Dlatego w żywność zaopatruj się na lokalnych targach, gdzie widzisz naocznie co kupujesz , a w restauracjach, jeśli nie ma angielskiego menu, dopytaj kelnera z czego ugotowana został dana potrawa. Pamiętaj również, że poprzez lokalną kuchnię poznaje się mieszkańców danego kraju, a wyprawy kulinarne są jednymi z najprzyjemniejszych form podróżowania.

Chorób, jakie mogą nam się przytrafić

choroby tropikalneChorób nie należy się bać, tylko im zapobiegać. Dlatego jeszcze przed wyjazdem sprawdź jakich dolegliwości możesz się spodziewać w danym kraju i jak się przed nimi ustrzec. Być może wystarczy zachowanie odpowiedniej higieny, a być może będziesz musiał poddać się dodatkowym szczepieniom lub chemio-profilaktyce. W tej sprawie skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu lub lekarzem Medycyny Tropikalnej, a także przeczytaj o najczęstszych chorobach występujących w podróży i metodach ich zapobiegania. Warto także, abyś zawsze pił tylko wodę przegotowaną lub butelkowaną, gdyż surowa jest najczęstszym źródłem zakażeń i chorób układu pokarmowego.

Braku odpowiednich warunków sanitarnych

Zawsze sprawdzaj jakie warunki oferuje Ci dany hotel i hostel. Aczkolwiek nie kieruj się tylko i wyłącznie tym co przeczytasz na stronie obiektu. Sprawdź opinie osób, którzy tam nocowali, pytaj na forach. Możesz także popytać znajomych czy mają jakieś sprawdzone miejsca noclegowe w danym miejscu. Czasem warto zapłacić więcej i mieć oddzielną i czystą łazienkę aniżeli korzystać w tej ogólnodostępnej. Podczas wypraw miej przy sobie chusteczki nawilżające i żele antybakteryjne, które pomogą Ci się odświeżyć. To także niezawodna opcja pod namiotem, kiedy w pobliżu nie ma strumienia ani jeziora, w którym możesz się umyć.

Napadów rabunkowych i kradzieży kieszonkowych

Te zdarzają się wszędzie, także w Polsce. Staraj się zatem nie podróżować w nocy oraz unikać miejsc, w których wiadomo, że takie incydenty są powszechne. Podczas planowania wyprawy wejdź na stronę MSZ i sprawdź jakich zagrożeń w danym kraju możesz się spodziewać. Aby uniknąć kradzieży kieszonkowych warto abyś nosił przy sobie małą ilość gotówki, schowaną w różnych miejscach, w niskich nominałach, a torebkę lub plecak zawsze miał przy sobie. Zapoznaj się także w naszymi artykułem survival miejski, w którym dokładnie opisujemy jak uniknąć tego typu zagrożeń.

Zaczepek mieszkańców danego kraju

Tego najczęściej boją się kobiety. To one są w szczególności bowiem narażone na nieprzyjemne komentarze i zaczepki. Szczególnie blondynki o niebieskich oczach. W wielu krajach są one bowiem egzotyką dla mężczyzn. Chcąc tego uniknąć warto zatem, abyś podróżowała w grupie lub z choć jednym kolegą. Przydaje się także obrączka na palcu, zdjęcie brata lub kolegi z pracy, którego możesz przedstawiać jako męża. Zrezygnuj też z ostrego makijażu, włosy wiąż w kitka lub koka, a ubiorem naśladuj lokalne kobiety. O bezpieczeństwie samotnie podróżujących kobiet pisaliśmy tutaj.

Zagubienia

Chcąc uniknąć zagubienia warto, abyś wcześniej dokładnie zaplanował swoją podróż oraz zapoznał się w internecie z jakością dróg, którą będziesz przemierzać. Na lotnisku od razu zaopatrz się w mapę miasta. Nie bój się też pytać o drogę mieszkańców danej miejscowości.

Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.