Co zabrać pod namiot?

2 września 2017
biwak

Wrzesień to już ostatni dzwonek na wspólną wyprawę na łono natury. Dlatego podpowiadamy co zabrać pod namiot jesienią.

Namiot

biwakCzasy kiedy namioty były ciężkie, duże, z oddzielnym stelażem i tropikiem, jak na przykład marki Legionowo, odeszły do lamusa. Dziś najpopularniejsze są namioty typu igloo, które rozstawia się w kilka minut bez żadnego wysiłku. Dlatego na turystyczną wyprawę taki w zupełności nam wystarczy. Należy jednak zwrócić uwagę na jego wodoodporność, która nie powinna być mniejsza niż 1500 mm słupa wody naporu (choć zaleca się, aby wartość ta osiągała od 3000 do 5000 mm), a także rodzaj zamków, muszą być one solidne, tak aby nie zepsuły się nam w czasie użytkowania.

Karimata

Kupując karimatę, większość z nas wybiera te najtańsze i najcieńsze z supermarketu, piankowe. Prawda jest taka, że jadąc pod namiot na niewiele się one zdadzą. Przeznaczone są one bowiem raczej do gimnastyki, niż izolacji od podłoża w warunkach przyrody. Jeśli jednak mimo wszystko zdecydujemy się na matę piankową, należy wybrać tą o jak największej grubości, dzięki temu zwiększy się nasza wygoda spania, jak również będzie nam cieplej. Dlatego zwróćmy uwagę na współczynniki R-value, którego rozpiętość wynosi od 1 do 10, przy czym najcieplejsza jest dziesiątka. Warto abyśmy zastanowili się również nad matami samopompującymi. Te nie dość, że są wygodne, to jeszcze bardzo ciepłe i nie ma problemu z ich pompowaniem. Jedyne ich wady to duży ciężar i spory koszt.

Śpiwór

biwakIm lżejszy tym lepszy, aczkolwiek zwróćmy uwagę na jego zakres temperatur. Są bowiem zarówno letnie, zimowe jak i wielosezonowe. Na wycieczkę pod namiot, w okresie jesiennym, wybierzmy śpiwory puchowe i mumie. Te syntetyczne i kopertowe nie zapewnią nam bowiem odpowiedniej izolacji termicznej. Co do zakresu temperatur to kobieta powinna kupić śpiwór oznaczony jako temperatura komfortu, a mężczyzna z temperaturą limitu. Dzięki temu nie będziemy odczuwać zimna. Niestety, śpiwory puchowe to koszt kilkuset złotych, tym bardziej jeśli wybierzemy śpiwór puchowy hydrofobowy, czyli taki, który nie będzie pochłaniał z powietrza wilgoci, aczkolwiek jest to inwestycja na lata i się ona opłaca.

Buty

trekkingWygodne buty to podstawa jeśli wybieramy się na łono natury. Najlepszą opcją będzie wybór obuwia trekkingowego, o którym pisaliśmy tutaj. Ich podeszwa nie powoduje odcisków i odgniotów nawet podczas długiej wędrówki, są zazwyczaj wodoodporne, a te w formie sandałów- szybko schnące. Nie powodują odparzeń.

Ubezpieczenie

Mogłoby się wydawać, że wyprawa pod namiot nie wymaga dodatkowej polisy, ale jak brzmi stare powiedzenie „przezorny zawsze ubezpieczony”. Ryzyko kontuzji po górskich lub leśnych szlakach, niestety wzrasta. O rodzajach ubezpieczeń turystycznych pisaliśmy tutaj.

Środki higieny osobistej

O mydle, szczoteczce i paście do zębów nikomu nie trzeba przypominać, aczkolwiek bardzo często jesteśmy zmuszeni rozbić nasz obóz w miejscu, gdzie nie ma dostępu do wody, a tej pitnej szkoda jest wykorzystywać do mycia. Dlatego warto, abyśmy mieli przy sobie chusteczki nawilżające, jak również żele myjąco- dezynfekujące. Niezbędny okaże się także środek odstraszający komary.

Ubrania

Wrzesień oferuje nam zarówno ciepłe jak i chłodne dni, dlatego musimy być przygotowani na każdą pogodę i posiadać zarówno odzież letnią jak i jesienną. Z pewnością warto, abyśmy zainwestowali w bieliznę termoaktywną, która nie tylko oddycha, ale jest także ciepła, nie powoduje potliwości i odprowadza wilgoć na zewnątrz.

Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.