Cała prawda o zakupach w Katalonii

8 lipca 2017
kobiety w Barcelonie

Zawsze wyobrażałam sobie, że kobiety w Hiszpanii są bardzo szczupłe, głośne i uwielbiają się bawić. Ot, stereotyp. Kolejny, jakimi krzywdzimy innych ludzi. Bo jak się okazało, to bardzo sympatyczne osoby, lubiące dobrą zabawę, ale też umiejące ciężko pracować, dbające jak nikt inny o swoje rodziny i pielęgnujące ciepło domowego ogniska. Poza tym, tak jak i w Polsce, są i chude i puszyste, ale one mają dystans do siebie i własnego ciała, akceptują się bardziej niż Polki, gdyż uważają, że to wnętrze liczy się najbardziej.

kobiety w BarcelonieDlaczego chcę poruszyć dziś z Wami ten temat? Ma na to wpływ wiele czynników, po pierwsze moje przemyślenia odnośnie konsumpcyjnego traktowania innych ludzi, ciągle towarzyszących nam w życiu castingów, ale także doświadczenia zakupowego jakie przeżyłam nie tak dawno w Barcelonie. I powiem Wam, że takowe przydałoby się każdej kobiecie.

Sklep 1. Zara. Przeglądając ubrania i patrząc na rozmiary, miałam wrażenie, że znalazłam się w dziale dziecięcym, ale nie, zdecydowanie byłam na kobiecym. Rozmiar 28, cóż, nawet nie wiedziałam, że takowy istnieje. W rozmiarze 38, nie było dużego wyboru ubrań, odniosłam wrażenie, że po prostu jestem gruba.

kobiety w BarcelonieSklep 2 i 3. C&A i H&M. Tu poczułam się jak i w innym świecie. Wyboru 38 też nie było, bo rozmiarówki dużo większe. Ale co mnie zaskoczyło. Klientkom doradzały kobiety w różnym wieku i rozmiarach. Kiedy zastanawiałam się nad wielkością bluzki, zapytałam o radę sprzedawczynię w moim wieku. Zdecydowanie kazała wziąć tą bardziej opiętą. Kiedy się zawahałam, wytłumaczyła mi, że nie ma potrzeby, aby zasłaniać ciało za dużym ubraniem, nawet jeśli jest go w pewnych miejscach za wiele, bo to nasz atut (doprawdy? Zawsze myślałam, że wada). Trzeba przyznać, że sama, nosiła rozmiar „na oko” 48 i miała na sobie ładnie opięte ubrania. Chwilę z nią porozmawiałam na temat stylu jaki panuje w Barcelonie. Tu ponoć nie zwraca się tak uwagi na wygląd. Owszem powinnaś mieć czyste i zadbane ubrania, ale kolory, fason i rozmiar powinny zależeć od Ciebie, o ile nie nosisz workowatych ciuchów, bo te mają podkreślać, a nie zakrywać Twoją kobiecość. I trzeba przyznać, że miała rację. W Polsce niektóre kreacje, jakim można się przyjrzeć na ulicach Barcelony, z pewnością wzbudziłyby wiele komentarzy. W Barcelonie paski łączy się z kropkami, zieleń z czerwienią, płaszcze są fantazyjne i barwne a wśród butów dominują espadryle. Kolejny aspekt zakupowy, to wiek Pań obsługujących. Przedział jest różny, od 20- latek do Pań po 50-tce. Uwierzcie, że w sklepach znanych marek ubierają się kobiety w różnym wieku i każda znajdzie ekspedientkę, która najlepiej jej doradzi. Te nie są nachalnie umalowane, zawsze są uśmiechnięte i bardzo miłe. I choć zależy im, aby sprzedać towar to raczej są obiektywne i nie wciskają nic na siłę.

kobiety w BarcelonieTo jak ubierają się Katalonki wyraża przede wszystkim ich osobowość. I choć czasem dobór do siebie kolorów i wzorów może nam się wydać dziwny, to trzeba przyznać, że jest on zawsze dobrze przez nie dobrze przemyślany, nie ma tu miejsca na niechlujność. Elegancja przede wszystkim, czasem krzykliwa, ale też i często skromna. Ubrania są dobrej jakości, uszyte z ładnych materiałów, a kolekcje w sklepach, nawet tych światowych sieciówek, dużo ciekawsze niż u nas. Większy jest też wybór rozmiarów. Ceny sporo niższe. Damska koszula z krótkim rękawem kosztuje około 10 euro, ale są oczywiście i tańsze i droższe, jak wszędzie. Wyprzedaż to wyprzedaż, ceny wtedy są naprawdę niskie (5-6 euro za bluzkę, 10-15 euro za elegancką sukienkę). Cóż, buty są drogie, ale warto w nie zainwestować, bo zazwyczaj są bardzo wygodne, nawet szpilki.

Oczywiście, nie każdy sklep z ubraniami, w Hiszpanii,  oferuje niskie ceny. Kolekcje znanych hiszpańskich projektantów, jak na przykład Antonio Pernasa, są naprawdę wysokie, ale trzeba przyznać, że są to ubrania bardzo wysokiej klasy i jakości. Cechuje je wysoki szyk i elegancja.

Kolejne doświadczenie z katalońskimi kobietami dotyczyło mojej fryzury. Muszę przyznać, że było bolesne… Przyznaję, nie wzięłam w podróż prostownicy, a moje włosy trudno czasem okiełzać. I niestety, fryzjerka, na pokazie sprzętu, w domu handlowym, zdecydowanie mi powiedziała, że tak chodzić nie mogę i muszę coś zrobić z fryzurą. Natychmiast też wzięła się za prostowanie mi włosów. Jeśli przyjrzycie się kobietom na ulicy, to trzeba przyznać, że większość z nich ma ładnie ułożone fryzury, jeśli włosy są rozpuszczone to wyprostowane i elegancko zaczesane, a kitki i koki starannie upięte. Zazwyczaj spotkacie brunetki, włosy w kolorze pięknej, głębokiej czekolady, co uważam idealnie podkreśla śniadą karnację Katalonek, ale można spotkać też blondynki. Niestety, ich blond znacznie różni się od naszego. Jest bardziej sztuczny i żółty.

A Wy jakie macie zakupowe doświadczenia z Hiszpanii? Podzielcie się z nami w komentarzach.

Beata

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję