Bollywood w Gdańsku

17 maja 2017
Bollywood w Polsce

Ruszyły zdjęcia do filmu Bollywood w Gdańsku. Jego tytuł roboczy to „Vijay 61”. Jest to największa, indyjska produkcja filmowa kręcona w Polsce, której premiera w Indiach zapowiadana jest na październik tego roku. To nie pierwszy bollywoodzki film, którego sceny powstawały w naszym kraju. Mieliśmy już swój udział w słynnej „Fanaa” oraz „Bangistan” i „Kick”.

Vijay 61

Bollywood w Polsce 16 maja rozpoczęto nagrywanie pierwszych ujęć do największej, realizowanej w Polsce, produkcji filmowej Bollywood. Mieszkańcy Gdańska oraz obecnie przebywający w tym mieście turyści mają okazję być świadkami tego zdarzenia. Piękne choreografie taneczne, hinduska muzyka, spektakularne sceny akcji, które charakteryzują ten rodzaj kina, filmowane będą między innymi w Europejskim Centrum Solidarności, na lotnisku im. Lecha Wałęsy, stadionie PGE oraz w najpiękniejszych i najbardziej charakterystycznych punktach tego miasta, to jest na ulicy Długiej oraz w Zbrojowni. Pierwsze ujęcia na stadionie PGE już za nami, ale ekipa filmowa z Bollywood będzie pracować w Gdańsku do 29 maja.

Bollywood w Polsce„Vijay 61” to thriller opowiadający historię lekarza, który całe swoje życie poświęcił na to, aby leczyć i ratować najbiedniejszych ludzi. Jego poświęcenie doceniło nie tylko społeczeństwo Indii, ale także całej Europy. Reżyserem filmu jest trzydziestoczteroletni Atlee Kumar, który zadebiutował w 2013 roku filmem Raja Rani. Główni aktorzy na planie „Vija61” to Kajal Aggarwal, popularna trzydziestodwuletnia aktorka i modelka z Indii,  która swój debiut miała w 2004 roku w filmie Kyun! Ho Gaya Na, oraz słynny w Indiach, czterdziestotrzyletni Joseph Vijay Chandrasekhar, który pierwsze kroki aktorskie stawiał jako dziecko, w filmach swego ojca.

Inne filmy Bollywood kręcone w Polsce

Bollywood w Polsce„Vijay 61” to nie jedyna bollywoodzka produkcja filmowa kręcona w Polsce. Trzy lata temu w Warszawie powstawały ujęcia do filmu „Kick”. Słynną jego scenę, w której autobus spada do rzeki, nakręcono na moście Poniatowskiego.  Inne, warszawskie miejsca, które sfilmowano to: ulice Marszałkowska oraz Piękna, Plac Konstytucji oraz Pałac Kultury i Nauki. Główne role w filmie grali wtedy indyjski gwiazdor filmowy Salman Khan, aktorka i Miss Sri Lanki 2006 Jacqueline Fernandez oraz znany w Indiach ze swego debiutu w głośnej produkcji Monsoon Wedding, indyjski aktor Randeep Hooda.

Pod koniec lipca 2014 roku rozpoczęto pierwsze zdjęcia w Krakowie, do filmu „Bangistan”. I tak ja w „Vijay 61” biorą udział polscy tancerze, tak w „Bangistanie” swoje bollywoodzkie debiuty mieli Tomasz Karolak , Cezary Pazura, Marta Żmuda- Trzebiatowska, Anna Wendzikowska, Bilguun Bollywood w PolsceAriunbaatar, Janusz Chabior, Andrzej Blumenfeld oraz Jacek Lenartowicz. Co ciekawe, nakręcono także scenę z Kamilem Durczokiem. Premiera filmu miała miejsce w sierpniu 2015 roku, a w jego kadrach można rozpoznać takie miejsca jak Barbakan i Krakowski Stary Rynek.

Gubałówkę, Dolinę Chochołowską i Nowy Targ można obejrzeć w głośnej na całym świecie, produkcji Fanaa, której główną rolę gra gwiazda Bollywoodzkiego kina, Kajol. W 2007 roku za udział w tym filmie aktorka otrzymała nagrodę Filmfare Best Actress Awards.