ABC Kierowcy na świecie- Paragwaj i Urugwaj

27 lutego 2018
podróż

Dziś zabieramy Was w samochodową podróż po Ameryce Południowej. Zwiedzimy Paragwaj i Urugwaj. W naszym cyklu ABC Kierowcy omówimy zatem przepisy drogowe obowiązujące właśnie w tych krajach.

Paragwaj

ParagwajChcąc spędzić urlop w Paragwaju obowiązkowo powinniśmy posiadać przy sobie paszport oraz bilet powrotny. Jeśli nasz pobyt turystyczny nie przekracza w tym kraju 90 dni to nie mamy obowiązku wykupywania wizy, ale warto zaszczepić się na żółtą febrę. Jazda wynajętym autem w Paragwaju jest nie lada wyzwaniem, ze względu na zły stan dróg, małą ilość znaków drogowych oraz nieprzewidywalność kierowców. Również w nocy jazda po tym terenie jest niebezpieczna bowiem często dochodzi do napadów rabunkowych. Dlatego też MSZ w Polsce podkreśla, że nie jest wskazane posiadanie przy sobie dużej ilości gotówki oraz podróżowanie po zmroku. Jakie panują zasady ruchu drogowego w Paragwaju? Po pierwsze należy pamiętać, aby mieć zapalone światła w samochodzie przez całą dobę. Obowiązkowe też jest zapinanie pasów oraz wożenie ze sobą w bagażniku podstawowego wyposażenia awaryjnego czyli apteczki, gaśnicy oraz 2 trójkątów ostrzegawczych. Dozwolona ilość alkoholu we krwi kierowcy to 0,8 promila. Nie wolno też podczas jazdy pisać smsów i rozmawiać przez telefon komórkowy, chyba, że posiadamy zestaw głośnomówiący. Dozwolone, maksymalne prędkości na drogach to 50 km/h w terenie zabudowanym, 80 km/h poza nim oraz 110 km/h na autostradzie. Pamiętajmy też, że droga H7 jest płatna, a aby wynająć auto w tym kraju musimy mieć ukończone 21 lat.

Telefon ratunkowy w Paragwaju: 141

Urugwaj

UrugwajW odróżnieniu od sąsiada czyli Paragwaju, Urugwaj szczyci się dobrą jakością dróg i rozwagą wśród kierowców. Dlatego jeśli mamy ochotę zwiedzić ten kraj i wystarczy nam na to 90 dni, to nie musimy posiadać wizy. Wystarczy paszport i wykupiony bilet powrotny, który musimy ukazać przy kontroli paszportowej, gdy wysiądziemy na miejscu z samolotu. Pobyt w tym kraju jest bezpieczny. Jeśli jednak chcemy wypożyczyć w nim samochód musimy znaleźć się w przedziale wiekowym między 23 a 75 lat, posiadać aktualne, międzynarodowe prawo jazdy, paszport i kartę kredytową. Policja podczas rutynowej kontroli może nas też poprosić o ukazanie minimalnego ubezpieczenia auta oraz jego dowodu rejestracyjnego. Za jazdę po głównych drogach i autostradach Urugwaju będziemy musieli zapłacić. Warto też pamiętać o podstawowych zasadach panujących na drogach tego kraju czyli: podczas jazdy nie wolno korzystać z telefonu komórkowego, chyba, że posiadamy zestaw głośnomówiący, obie ręce powinny znajdować się na kierownicy, pasy są obowiązkowe tak jak i włączone światła przez całą dobę, a dzieci poniżej 12 roku życia muszą jeździć z tyłu. Maksymalna ilość alkoholu we krwi kierowcy to 0,3 promila. W terenie zabudowanym można poruszać się do 50 km/h, poza nim 90 km/h a na autostradach maksymalna prędkość to 110 km/h.

Numer alarmowy w Urugwaju to: 911