ABC Kierowcy na świecie- Panama i Gwatemala

27 lutego 2018
Panama

W kolejnym odcinku naszego cyklu ABC kierowcy na świecie zwiedzimy Panamę i Gwatemalę, czyli dwa państwa znajdujące się w Ameryce Środkowej. Jak jeżdżą w nich lokalni kierowcy, na co trzeba zwracać szczególną uwagę na drodze, jakie są ograniczenia prędkości w tych krajach? To tylko kilka pytań, na które postaramy się odpowiedzieć. Dzięki nam, Wasza podróż wynajętym samochodem po tych egzotycznych państwach, stanie się przyjemnością.

Panama

PanamaPolacy, którzy wyjeżdżają do Panamy na krócej niż 6 miesięcy nie muszą mieć wizy, ale obowiązuje ich posiadanie biletu powrotnego. Chcąc wypożyczyć na miejscu samochód trzeba mieć ukończone 21 lat i posiadać przy sobie międzynarodowe prawo jazdy. Z wynajmem raczej nie ma problemów, w dodatku jest to dość tania opcja podróżowania, aczkolwiek warto pamiętać, że podczas tego procesu obowiązuje dodatkowa opłata za ubezpieczenie auta. I choć od mieszkańców tego kraju wymienionego dokumentu się nie wymaga, to od cudzoziemców owszem. Na drogach należy zachować szczególną ostrożność, przede wszystkim dlatego, że stan dróg w Panamie pozostawia wiele do życzenia, a poza tym kierowcy, choć jeżdżą w miarę ostrożnie, to jednak dość chaotycznie. Warto też uważać na taksówki, bo osoby je prowadzące nierzadko wymuszają pierwszeństwo, przez co często dochodzi do wypadków samochodowych. Jeśli planowane są wycieczki poza miasto, to należy wypożyczyć samochód z napędem na cztery koła.

PanamaW Panamie obowiązuje ruch prawostronny, jest też wprowadzony bezwzględny zakaz prowadzenia samochodu po wypiciu alkoholu. W terenie zabudowanym maksymalna prędkość jazdy nie może przekraczać 50 km/h, a poza nim 80 km/h. Dzieci poniżej 5 roku życia muszą jeździć zabezpieczone w specjalnych fotelikach dostosowanych do ich wieku i wagi. Zapinanie pasów bezpieczeństwa jest obowiązkowe tylko u osób jadących z przodu. Rozmowa kierowcy przez telefon komórkowy podczas jazdy jest dozwolona wyłącznie za pomocą zestawu głośnomówiącego.

Warto też zwrócić uwagę na dwa istotne fakty, występujące u lokalnych kierowców. Po pierwsze w nocy nie włączają oni świateł w samochodach, po drugie często zostawiają swoje auta na prawym pasie, traktując go jako parking.

Gwatemala

gwatemalaJadąc do Gwatemali w celach turystycznych na krócej niż 90 dni, nie trzeba posiadać wizy. Należy jednak mieć przy sobie ważny, jeszcze przez pół roku, paszport oraz bilet powrotny. Chcąc w tym kraju wypożyczyć samochód trzeba mieć ukończone 21 lat oraz posiadać międzynarodowe prawo jazdy i paszport. Przy kontroli policja wymaga także dowodu rejestracyjnego, ubezpieczenia auta i umowę jego najmu.

W Gwatemali obowiązuje ruch prawostronny,a maksymalne prędkości wynoszą: w miastach 50 km/h, poza nimi 80 km/h, a na autostradzie 110 km/h. Rozmowa telefoniczna kierowcy jest możliwa tylko za pomocą zestawu głośnomówiącego. Obowiązkowo należy zapinać pasy bezpieczeństwa. Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi prowadzącego pojazd to 0,8 promila.

Gwatemala dobrymi drogami może pochwalić się tylko w miastach. Poza nimi warto podróżować samochodami 4×4. Trzeba jednak przyznać, że lokalni kierowcy jeżdżą pewnie i zdecydowanie a na drogach jest mała ilość wypadków.