ABC Kierowcy na świecie- Panama i Gwatemala

27 lutego 2018
Panama

W kolejnym odcinku naszego cyklu ABC kierowcy na świecie zwiedzimy Panamę i Gwatemalę, czyli dwa państwa znajdujące się w Ameryce Środkowej. Jak jeżdżą w nich lokalni kierowcy, na co trzeba zwracać szczególną uwagę na drodze, jakie są ograniczenia prędkości w tych krajach? To tylko kilka pytań, na które postaramy się odpowiedzieć. Dzięki nam, Wasza podróż wynajętym samochodem po tych egzotycznych państwach, stanie się przyjemnością.

Panama

PanamaPolacy, którzy wyjeżdżają do Panamy na krócej niż 6 miesięcy nie muszą mieć wizy, ale obowiązuje ich posiadanie biletu powrotnego. Chcąc wypożyczyć na miejscu samochód trzeba mieć ukończone 21 lat i posiadać przy sobie międzynarodowe prawo jazdy. Z wynajmem raczej nie ma problemów, w dodatku jest to dość tania opcja podróżowania, aczkolwiek warto pamiętać, że podczas tego procesu obowiązuje dodatkowa opłata za ubezpieczenie auta. I choć od mieszkańców tego kraju wymienionego dokumentu się nie wymaga, to od cudzoziemców owszem. Na drogach należy zachować szczególną ostrożność, przede wszystkim dlatego, że stan dróg w Panamie pozostawia wiele do życzenia, a poza tym kierowcy, choć jeżdżą w miarę ostrożnie, to jednak dość chaotycznie. Warto też uważać na taksówki, bo osoby je prowadzące nierzadko wymuszają pierwszeństwo, przez co często dochodzi do wypadków samochodowych. Jeśli planowane są wycieczki poza miasto, to należy wypożyczyć samochód z napędem na cztery koła.

PanamaW Panamie obowiązuje ruch prawostronny, jest też wprowadzony bezwzględny zakaz prowadzenia samochodu po wypiciu alkoholu. W terenie zabudowanym maksymalna prędkość jazdy nie może przekraczać 50 km/h, a poza nim 80 km/h. Dzieci poniżej 5 roku życia muszą jeździć zabezpieczone w specjalnych fotelikach dostosowanych do ich wieku i wagi. Zapinanie pasów bezpieczeństwa jest obowiązkowe tylko u osób jadących z przodu. Rozmowa kierowcy przez telefon komórkowy podczas jazdy jest dozwolona wyłącznie za pomocą zestawu głośnomówiącego.

Warto też zwrócić uwagę na dwa istotne fakty, występujące u lokalnych kierowców. Po pierwsze w nocy nie włączają oni świateł w samochodach, po drugie często zostawiają swoje auta na prawym pasie, traktując go jako parking.

Gwatemala

gwatemalaJadąc do Gwatemali w celach turystycznych na krócej niż 90 dni, nie trzeba posiadać wizy. Należy jednak mieć przy sobie ważny, jeszcze przez pół roku, paszport oraz bilet powrotny. Chcąc w tym kraju wypożyczyć samochód trzeba mieć ukończone 21 lat oraz posiadać międzynarodowe prawo jazdy i paszport. Przy kontroli policja wymaga także dowodu rejestracyjnego, ubezpieczenia auta i umowę jego najmu.

W Gwatemali obowiązuje ruch prawostronny,a maksymalne prędkości wynoszą: w miastach 50 km/h, poza nimi 80 km/h, a na autostradzie 110 km/h. Rozmowa telefoniczna kierowcy jest możliwa tylko za pomocą zestawu głośnomówiącego. Obowiązkowo należy zapinać pasy bezpieczeństwa. Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi prowadzącego pojazd to 0,8 promila.

Gwatemala dobrymi drogami może pochwalić się tylko w miastach. Poza nimi warto podróżować samochodami 4×4. Trzeba jednak przyznać, że lokalni kierowcy jeżdżą pewnie i zdecydowanie a na drogach jest mała ilość wypadków.

 

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję