ABC Kierowcy na świecie- Kolumbia i Chile

27 lutego 2018
abc kierowcy

Po raz kolejny przenosimy się do Ameryki Południowej, aby poznać ABC Kierowcy na świecie. Dziś przedstawiamy przepisy ruchu drogowego obowiązujące w Kolumbii i Chile. Byliście już tam? Wynajmowaliście auta? Zatem podzielcie się swoimi spostrzeżeniami w komentarzach.

Kolumbia

KolumbiaW Kolumbii można turystycznie, bez wizy przebywać do 90 dni, ale w ciągu roku można odbyć maksymalnie tylko dwie takie wizyty, bowiem odwiedzającym ten kraj nie wolno przebywać w nim, w roku kalendarzowym, więcej niż 180 dni. Chcąc poruszać się po kolumbijskich drogach wypożyczonym samochodem należy posiadać przy sobie międzynarodowe prawo jazdy. Należy też pamiętać, że część dróg jest płatna. Ze względu na bezpieczeństwo, MSZ odradza podróżowanie do Arauca, Cauca, Choco y Norte De Santander. Warto też uważać na oszustów, którzy przebierają się w policyjne mundury i wyłudzają od zagranicznych kierowców gotówkę. A jacy są lokalni kierujący pojazdami? Cóż, wielu z nich zamiast zdać egzamin na prawo jazdy, po prostu je kupuje, a Urzędnicy tego nie weryfikują. Prowadzący autobusy nagminnie wykonują gwałtowne manewry, a kierowcy innych pojazdów rzadko używają kierunkowskazów i nie przestrzegają przepisów pierwszeństwa na drodze. Należy także zwracać dużą uwagę na pieszych, zarówno tych w miastach jak i na lokalnych drogach, wchodzą bowiem na nie niespodziewanie. Dlaczego mimo to warto wynająć auto w Kolumbii? Bowiem komunikacja miejska ogranicza się tylko do autobusów, samolotów i taksówek. Nie ma linii pociągowych, ani tym bardziej tramwajowych. Maksymalne prędkości z jakimi powinno się poruszać samochodem, po drogach w tym kraju, wynoszą 60 km/h w terenie zabudowanym (chyba, że znaki drogowe stanowią inaczej) oraz 80 km/h poza nim.

Chile

chilePobyt turystyczny w Chile do 90 dni,  tak jak i w wielu innych krajach Ameryki Południowej, nie wymaga posiadania od Polaków wizy. Warto jednak wiedzieć, że dzieci podróżujące tylko z jednym rodzicem muszą posiadać pisemną zgodę drugiego na pobyt w Chile. Kraj ten jest bezpieczny, należy tylko uważać na okolice Santiago i Valparaiso, a także nie wozić przy sobie dużej ilości gotówki. Zachęcamy do wynajmu auta w Chile, drogi są tu naprawdę w dobrym stanie, a autostrady nowoczesne. Najbardziej znaną drogą jest Autostrada Panamerykańska, czyli popularna Route 5. Chcąc poruszać się samochodem należy jednak posiadać przy sobie zarówno polskie jak i międzynarodowe prawo jazdy. W Chile, tak jak i w Polsce, obowiązuje ruch prawostronny, a wyprzedza się z lewej. Obowiązkowo podczas jazdy należy zapinać pasy bezpieczeństwa, a rozmawianie przez telefon komórkowy jest zabronione, chyba, że posiada się zestaw głośnomówiący. Dzieci poniżej 12 roku życia muszą jeździć z tyłu, a do 4 roku życia powinny być dodatkowo zabezpieczone w specjalnym foteliku. Podczas jazdy bezwzględnie jest też zabronione palenie papierosów przez kierowcę. Maksymalna, dopuszczalna ilość alkoholu w jego krwi to 0,3 promila. Maksymalne prędkości z jakimi powinno się poruszać samochodem to 60 km/h w terenie zabudowanym, 100 km/h poza nim oraz 120 km/h na autostradzie.