ABC Kierowcy na świecie- Ekwador i Boliwia

27 lutego 2018
wynajem aut

Dziś w cyklu ABC Kierowcy na świecie przedstawiamy przepisy ruchu drogowego obowiązującego w dwóch krajach Ameryki Południowej, mianowicie Ekwadorze i Boliwii. Jazda po ich drogach może być jedną z ciekawszych w Waszym życiu.

Ekwador

ekwadorEkwador jest krajem bezpiecznym i przyjaznym turystom. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zachęca jednak, aby przed wyjazdem zaszczepić się profilaktycznie na żółtą febrę. Chcąc wynająć samochód w tym kraju Ameryki Południowej, należy posiadać międzynarodowe prawo jazdy. Warto też nauczyć się podstawowych zwrotów języka hiszpańskiego. W tak zwanych sieciówkach wypożyczający zazwyczaj znają język angielski, ale w lokalnych wypożyczalniach może być różnie. Pomimo, że drogi w tutejszych miastach są w dość dobrym stanie, to większość tych lokalnych  jest jednak żwirowa i kamienista.  Kierowcom można wiele zarzucić jeśli chodzi o jazdę. Jeżdżą oni bowiem bardzo niebezpiecznie, a wręcz trzeba podkreślić, że agresywnie. Pewnie dlatego w kraju tym występują częste kontrole drogowe. Szczególną uwagę warto zwracać na osoby zatrzymujące auta, spotyka się tu bowiem  wielu oszustów przebranych w policyjne mundury. Uwaga też na sytuacje na drogach, piesi wchodzą na nie nagle, bez rozglądania się.

Boliwia

boliwiaChcąc wyjechać do Boliwii warto wiedzieć, że pobyt turystyczny w tym kraju, nie przekraczający 90 dni, nie wymaga od Polaków posiadania wizy. Wystarczy paszport. Zaleca się też wykonanie przed wyjazdem, tak jak podczas podróży do większości krajów Ameryki Południowej, szczepienia przeciwko żółtej febrze. Na miejscu warto wypożyczyć samochód i tym środkiem lokomocji zwiedzać ten kraj. Daje on bowiem pełną swobodę poruszania się. Ze względu na stan dróg warto jednak wynająć auto z napędem na cztery koła. Dodatkowo należy także zwrócić uwagę na to, aby było ono na benzynę, gdyż w Boliwii jest mała ilość stacji, na których można zatankować gaz. Występuje tu ruch prawostronny oraz honorowane jest międzynarodowe prawo jazdy. Kierowcy muszą mieć ukończone 18 lat, ale wypożyczalnie wymagają od swoich klientów 25 lat i posiadania minimum 1 roku prawa jazdy. Pomimo, iż Boliwia ma dość restrykcyjne przepisy ruchu drogowego, to niestety kierowcy ich nie przestrzegają. Pewnie dlatego w tym kraju jest tak duża ilość kontroli antyradarowej. Wróćmy jednak do przepisów: maksymalna ilość alkoholu we krwi kierowcy to 0,7 promila, podczas jazdy można korzystać z telefonu komórkowego tylko za pomocą zestawu głośnomówiącego. Maksymalne prędkości obowiązujące kierowców to 10 km/h na wszystkich odcinkach ulic, które są w okolicy szkół lub przedszkoli, 20 km/h przed przejściem dla pieszych, poza terenem zabudowanym 70 km/h a na autostradzie 80 km/h. W nocy, w miastach nie wolno używać klaksonów, można bowiem za to otrzymać dość wysoki mandat,  aczkolwiek  w górach na zakrętach i skrzyżowaniach jest obowiązek trąbienia przez całą dobę. Warto też zachować na drogach szczególną ostrożność, bowiem kierowcy autobusów i dobrych aut często wymuszają pierwszeństwo.